Jak připomíná hejtman Pardubického kraje, jednou z příčin dlouholetého tragického stavu lávky přes Labe byly i složité majetkové vztahy se soukromým subjektem. "Město ji získalo darem v roce 2019 a v loňském roce obdrželo dotaci 17 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. V minulosti jsme uvolnili z krajského rozpočtu 200 tisíc korun na projektovou dokumentaci a nyní jsme připraveni pomoci s obnovou veřejného osvětlení na přístupové cestě od nádraží směrem k lávce,“ řekl hejtman Martin Netolický.

"Z příslibu finanční pomoci ze strany kraje na akci „Modernizace veřejného osvětlení lávky přes řeku Labe“ mám velmi dobrý pocit, protože mít kompletně zrekonstruovanou, ale neosvětlenou lávku, nám příliš nedávalo smysl," uvedla starostka Chvaletic Renata Dymešová.

close Nová lávka ve Chvaleticích info Zdroj: Renata Dymešová/Město Chvaletice zoom_in Nová lávka ve Chvaleticích

"Rekonstrukce osvětlení na lávce, ale i u přístupové cesty k lávce byla nezbytná. Při nefunkčním osvětlení byla chůze po lávce a v jejím okolí velmi nebezpečná," uvedla starostka a dodala, že se jedná o závěrečný krok celé rekonstrukce lávky.

Podívejte se, jak lávka vypadala před rekonstrukcí:

Fotogalerie: Chvaletice uzavřou lávku přes Labe. Město ji za téměř dvacet milionů opraví

"Nyní už plánujeme pouze slavnostní pokřtění na jaře letošního roku. Lávka je plně v provozu a slouží lidem z Chvaletic a blízkého okolí, stejně jako turistům," doplnila Dymešová. Lávka byla po dobu vlastních oprav, které vyšly na 19 milionů korun, zcela uzavřena.

O začátku oprav jsme psali zde:

Při nedávné náštěvě Chvaletic, které se vedle hejtmana zúčastnil i krajský radní pro oblast školství Josef Kozel, došlo i na téma Středního odborného učiliště zemědělského, do jehož rozvoje chce kraj investovat. 

close Schůzka hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, krajského radního pro oblast školství Josefa Kozla a starostky Chvaletic Renaty Dymešové info Zdroj: Pardubický kraj zoom_in Schůzka hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, krajského radního pro oblast školství Josefa Kozla a starostky Chvaletic Renaty Dymešové

"Na zemědělském učilišti ve Chvaleticích máme připravený projekt na zlepšení hospodaření se srážkovými vodami. V areálu školy budou umístěny dvě retenční nádrže s čerpadly, do kterých bude svedena veškerá dešťová voda ze školních budov. Ta se následně použije na závlahu zeleně v areálu školy. V tuto chvíli jsme ve fázi výběru zhotovitele stavby, která má vyjít na přibližně 11 milionů korun. Pokud vše půjde podle našich představ, tak bychom stavbu rádi v březnu zahájili a na podzim dokončili," uvedl radní Josef Kozel s tím, že mezi dalšími záměry je vybavení učeben či multifunkční hřiště.

"Investice kraje samozřejmě vítám, o studium na učilišti, které je neodmyslitelnou součástí našeho města, je velký zájem," doplnila starostka.