„Jednání s Lázněmi Bohdaneč probíhala od loňského listopadu, kdy nás nově zvolený starosta Ladislav Štěpánek upozornil, že v nejbližší době nebudou schopni zajišťovat služby městské policie ve Chvaleticích. Z toho se zrodila i myšlenka zastupitelů zřídit vlastní sbor. Smlouva s Městskou policií Lázně Bohdaneč přitom měla být platná nejméně do roku 2018," uvedla starostka Chvaletic Blanka Zaklová.

Zastupitelé Chvaletic v pondělí schválili rozvázání smlouvy navržené Lázněmi Bohdaneč a od května odsouhlasili zřízení vlastního policejního sboru.

Nešvary nevymizely

Chvaletice prý strážníky potřebují. „Jsem přesvědčená, že ano. Kvůli tomu se sem před čtyřmi lety městská policie také brala. Za tu dobu nám určité nešvary nevymizely, jen se přesunuly jinam. Obce okolo zřizují a doplňují strážníky, jako třeba v Sezemicích, kde sbor rozšiřují dvojnásobně. Obce v tomto případě tady bohužel suplují roli státu. My ale bezpečnost ve městě pro občany chceme," dodala starostka.

Tu při hlasování zaskočila část zastupitelů. „Nečekala jsem to, protože k danému tématu proběhla dvě jednání, kde se zastupitelé jednoznačně shodli, že smlouvu s Bodančem ukončíme a zřídíme vlastní sbor," reagovala Blanka Zaklová.

„Ono to nebude za malé peníze a teď je tady máme vysypat? Snad by stačilo jedno auto za přijatelnější peníz jako má pečovatelská služba. Já se na to ptal experta přes auta. A pak se mi tady nelíbí ty pistole. Já jsem mírumilovný člověk. Já nevím, proč by měla mít městská policie zbraně," zaznívaly nesouhlasné připomínky od zastupitelů, kteří se nakonec hlasování zdrželi. Pro bylo nakonec jedenáct z šestnácti přítomných zastupitelů.

Městská policie Chvaletice vznikne z jádra již sloužících strážníků bohdanečské městské policie, kterou tamní zastupitelstvo na posledním zasedání výrazně omezilo. Jak do počtu strážníků, tak především v rozsahu služeb poskytovaných občanům. Lázeňské město zrušilo noční a víkendové směny strážníků s tím, že službu pokryje tamní obvodní oddělení státní policie. Obvodní oddělení Lázně Bohdaneč se přitom již několik let na noční služby slučuje a slouží na oddělení v pardubických Polabinách.

Chvaletice kromě strážníků z Bohdanče převezmou jako kompenzaci za vypovězení smlouvy i část vybavení a dvě auta. Paradoxně tak při zřízení vlastní policie ušetří, protože přeberou zacvičený personál i vyzkoušené vybavení…