V současné době je lávka přístupná jen na vlastní nebezpečí. Pro obyvatele je to důležitý spojovací bod při cestě na vlak. Dělníci mají s prací začít v březnu. Lávka má být podle odhadů města hotová v srpnu příštího roku. „Město uspělo na Státním fondu dopravní infrastruktury se svou žádostí o dotaci na opravu lávky a v příštím roce obdržíme příspěvek až do výše 18,8 milionů korun, což představuje sto procent uznatelných nákladů,“ řekla starostka Chvaletic Zdeňka Marková. Lávka je ve vlastnictví města až od roku 2019, do té doby město nemohlo provádět žádné úpravy.

Po dobu opravy bude lávka pro veřejnost zcela uzavřena. Lidé budou minimálně půl roku muset využívat jiné trasy. Nejbližší mosty jsou v Řečanech nebo Týnci nad Labem. „Některým občanům, kteří využívají lávku denně, to přinese určitou komplikaci. Oprava je ale nezbytná, protože byla postavená v roce 1988 a od té doby neprošla žádnou velkou opravou a ocelová konstrukce postupně koroduje,“ dodala Marková.

Další peníze město investuje do opravy nefunkčního veřejného osvětlení od železniční zastávky a na lávce samotné. Osvětlení se musí opravit, tak aby lidé novou lávku mohli využívat i v noci. V současné době zástupci města ve výběrovém řízení hledají zhotovitele.

Než město získalo na rekonstrukci lávky dotaci, byla ve hře varianta, že by se o zaplacení oprav podělily Chvaletice, Pardubický kraj a také okolní obce. Lávku totiž často využívají třeba obyvatelé Selmic, Krakovan či Labských Chrčic. „Určitě bychom na opravu přidali. Domlouvali jsme se, že bychom obce sdružili do spolku, který by lávku převzal,“ ujišťoval v roce 2018 starosta Labských Chrčic Václav Novák.

Situace byla v minulých letech komplikovaná i proto, že dlouhou dobu vlastně nikdo netušil, kdo je majitelem lávky. „Loděnici jsme získali v konkurzu ČSPLO, ale k lávce žádné dokumenty nemáme, nejsme si tedy jistí, kdo je jejím majitelem,“ informoval Jan Halouska, tehdejší předseda představenstva společnosti T.I.S.C., která je vlastníkem loděnice.

Rekonstrukce způsobí komplikace nejen místním ale i turistům. Lávku totiž využívají pro přejezd také cyklisté. Chvaletice jsou díky své poloze ideálním výchozím bodem pro turistiku a cykloturistiku. Navíc město o prázdninách dokončilo druhou etapu cyklostezky do Hornické Čtvrti, která je pokračováním cyklostezky dokončené v roce 2007.

INFOBOX: Chvaletice jsou malé město s necelými třemi tisíci obyvatel, které leží v západní části Pardubického kraje. V letošním roce slaví 40 let od získání statusu města. Město Chvaletice jsou tvořeny dvěma historickými obcemi, které byly původně samostatné. Jednalo se o Chvaletice a Telčice. V druhé polovině 20. století došlo k jejich sloučení a přejmenování.