Na začátku července dostala elektrárna ve Chvaleticích od pardubického krajského úřadu výjimku na znečišťování ovzduší. Podle ní by mohla v příštích letech vypouštět do ovzduší 300 kg rtuti a 330 tun oxidů dusíku nad limit, platný v Evropě od roku 2021. I když dostala od kraje zelenou, nemá zatím vyhráno. Proti rozhodnutí se postavilo několik organizací a obcí.

„K včerejšku bylo podáno osm odvolání,“ uvedla mluvčí pardubického hejtmanství Zuzana Nováková.

Do ukončení lhůty pro odvolání, jež uplyne příští týden, však nemohla konkrétní jména zveřejnit. Podle informací Deníku jsou mezi těmi, kteří se dovolali, organizace Hnutí Duha, Greenpeace a obec Veltruby. Jejich odvolání čítá 18 stran.

Jiří Hůla, starosta Veltrub, ležících u kolínské průmyslové zóny, se podivil nad tím, že se k nesouhlasu s výjimkou nepřidaly i Pardubice. A to i přes to, že ještě v únoru se zdejší zastupitelstvo usneslo, že se případně proti odvolají. Rada města však rozhodla jinak. A například opoziční zastupitel František Brendl (Pardubáci) toto rozhodnutí označil za přijetí odpustku pro pardubický hokej. S tím souhlasí i Hůla.

Pandořina skříňka

„Když si někdo vezme peníze od společnosti jako sponzorský dar, je pak hloupé se proti ní postavit. Pro Pardubice je asi důležitější hokej než lidé, kteří dýchají zkažený vzduch,“ uvedl starosta Veltrub s tím, že jeho obec takové závazky nemá a rozhoduje se svobodně.

Vedle Pardubic se však k odvolání neodhodlala řada dalších radnic, například ani nedaleký Chlumec nad Cidlinou. Podle starosty Miroslava Uchytila totiž elektrárna nemohla postupovat jinak.

„Je třeba se na to dívat realisticky. Bez energie člověk žít nemůže. A Chvaletice jsou první, které otevřely Pandořinu skříňku. Kdyby všechny hnědouhelné elektrárny měly splnit dané limity, které jsou však nastaveny na elektrárny černouhelné, tak už dávno neexistují,“ uvedl starosta Miroslav Uchytil

Kritici udělené výjimky si však trvají na svém. „Vadí nám například i příliš dlouhé lhůty, které si elektrárna vyjednala. Navíc tam byla celá řada procedurálních pochybení,“ uvedl starosta Veltrub Hůla.

Aktivisté bojující proti chvaletické elektrárně se sešli na nádraží v Řečanech nad Labem na akci Zachraňme klima, zastavme Chvaletice, poté pokračovali pochodem k zadní bráně elektrárny.Zdroj: Deník / Luboš JeníčekTvrdí také, že krajský úřad se v projednávané věci dopustil závažného procesního pochybení, když v rozporu se zákonem například nevzal v úvahu vyjádření některých účastníků řízení k doplnění žádosti. „Tato vyjádření byla zaslána ve lhůtě, ale úřad uvedl, že k nim nebude přihlížet,“ uvedl.

A Greenpeace dokonce hejtmanství obvinilo z podjatosti. „Odbor životního prostředí pardubického krajského úřadu se dlouhodobě nechová jako nezávislý úřad, ale jako detašované pracoviště uhelného impéria Pavla Tykače. Doufám, že Ministerstvo životního prostředí zjevnou svévoli krajských úředníků v rámci odvolacího řízení napraví,“ uvedl zástupce Greenpeace Jan Rovenský.
S tímto tvrzením však krajský úřad nesouhlasí. „Toto nařčení rezolutně odmítáme. Náš postup byl plně v dikci zákona,“ uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

Cesta ke smíru

I obce, které se proti výjimce neodvolaly, vývoj kauzy bedlivě sledují. „Doufám, že elektrárna bude po celou dobu výjimky hledat taková řešení, která nakonec všechny uspokojí a nakonec normy splní,“ řekl Miroslav Uchytil , starosta Chlumce nad Cidlinou, který se neodvolal.