A právě k němu na konci týdne dodali zástupci elektrárny doplněnou žádost o emisní výjimku, která podle jejich soudu umožní provést další miliardové investice a vyladit technologie tak, aby elektrárna splnila i nové evropské limity. Výjimku nedávno obdržela Teplárna Olomouc a dle informací společnosti ČEZ o ni požádaly elektrárny Tušimice, Trmice, Mělník a Počerady.

„Věříme, že jsme se úspěšně vypořádali se všemi připomínkami Ministerstva životního prostředí. Doplnili jsme údaje o aktuálním měření obsahu rtuti ve spalinách a o postupné instalaci nových technologií, především komplexu látkových filtrů, který bude největší v republice. Děláme všechno pro to, aby ekologická stopa elektrárny byla co nejnižší,“ informoval generální ředitel Elektrárny Chvaletice Václav Matys.

V rámci částečné a časově omezené výjimky společnost žádá o mírné navýšení emisní koncentrace oxidů dusíku a stopové rtuti. Emisní výjimka umožňuje provozovatelům zařadit energetické zdroje do časově omezených ekologizačních programů a také dočasně pokračovat v provozu i po srpnu 2021, kdy začnou platit nové evropské limity.

Ilustrační foto
Mírná zima ušetřila silničářům materiál