„Nová měření ukazují, že emise rostou. Tento trend zřejmě potvrdí i přesnější kontinuální měření, které se nyní bude zavádět. Vypadá to tedy, že jsme celé roky byli vystaveni mnohem většímu množství toxické a vysoce nebezpečné rtuti, než nám provozovatelé uhelných elektráren tvrdili,“ říká mluvčí Greenpeace Česká republika Lukáš Hrábek.

Právní analýza, kterou zpracovala společnost Frank Bold, navíc ukázala, že údaje, které provozovatelé ohlašují do registru znečišťování, jsou pravděpodobně podhodnocené. Údajně jsou získané méně přesnou jednorázovou metodou měření. Z analýzy vyplývá, že provozovatelé vykazovali nižší emise ještě v době, kdy už prokazatelně měli přesnější kontinuální měření, ukazující vyšší hodnoty.

„Teď, když se má tato situace konečně řešit a elektrárny mají konečně, poprvé v historii, rtuť zachycovat, žádají jejich vlastníci o výjimky, aby mohli vypouštět do ovzduší rtuť i nadále. To je nepřijatelné,“ dodává Lukáš Hrábek.

Společnost Sev.en Energy, která je vlastníkem chvaletické elektrárny interpretaci ekologistů odmítá. „Nátlakové organizace každý rok pilně studují integrovaný registr znečištění, ale vůbec si nevšimli toho, že od převzetí Elektrárny Chvaletice jsme snížili emise o desítky procent a aktuálně instalujeme největší komplex látkových filtrů v Česku,“ říká mluvčí elektrárny Petr Dušek.

Žebříčky ročních úhrnů emisí, o které se ekologické organizace opírají, podle něj nezohledňují výrobu ani další parametry. „Novinkou je nyní to, že aktivisté srovnávají nepřesná jednorázová měření, vyvolávají hysterii dříve, než vstoupí v platnost emisní limit a útočí na nás v době, kdy požadované ekologické technologie za miliardy teprve instalujeme,“ dodává Petr Dušek.

Trenér Martin Svědík
Fotbalový trenér na závodišti: Nádhera. Svařák a řízky paní Myškové

O udělení výjimky z nových limitů pro rtuť, které mají od srpna 2021 výrazně omezit exhalace nebezpečné látky ze zdrojů v celé Evropské unii, rozhodoval kvůli možné systémové podjatosti Krajský úřad Olomouckého kraje. A chvaletická elektrárna výjimku opravdu dostala. Další šest tak bude moct vypouštět do ovzduší o 357 procent emisního limitu víc, než běžní znečišťovatelé.

“Zastaralé uhelné elektrárny prostě nejsou schopné plnit moderní nároky na ochranu zdraví a životního prostředí. Dávat jim výjimky z nových evropských limitů za situace, kdy se ukazuje, že vypouští více rtuti, než se myslelo, je nepřípustné,“ tvrdí vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželuh.

Udělení výjimky kritizovali před volbami i Zelení. Pardubický kraj by se podle nich měl proti rozhodnutí odvolat. „Kraj má poslední možnost postavit se k problému čelem. Až doteď bylo ticho po pěšině, současná koalice ve věci nehnula ani prstem, neposlala žádné připomínky. Samospráva kraje vůbec nevyužila svá práva účastníka ve správním řízení a ani se nepokusila hájit zájem obyvatel kraje na zdravé životní prostředí,“ zhodnotil za Zelené Robert Hrdina.

Mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták na dotaz Deníku pouze uvedl, že termín pro podání odvolání vypršel 23. září. Proč se kraj neodvolal, už ale neupřesnil.

Podle informací z Integrovaného registru znečišťovatelů vypustila vloni Elektrárna Chvaletice 357 kilogramů rtuti, rok před tím to bylo jen 154 kilogramů. Druhým největším znečišťovatelem byla Elektrárna Počerady, která vypustila 383 kilogramů.