O výjimku na emisní limity rtuti a oxidu dusíku elektrárna usilovala od roku 2019, získala ji o dva roky později od Ministerstva životního prostředí. Na začátku letošního března olomoucký soud přihlédl ke stížnostem ekologických organizací, které proti elektrárně dlouhodobě bojují, a výjimku zrušil.

Elektrárna i ministerstvo na to zareagovaly stížností. „Na to konto nám nezbývá než konstatovat, že stejně jako se nedá hlasovat o fyzikálních zákonech, nedá se ani soudně nařídit urychlení technologických postupů. Proto zatím pokračujeme v ekologizaci a snižování emisí podle původního plánu,“ poznamenal tehdy generální ředitel elektrárny Chvaletice Václav Matys.

Psali jsme:

Chvaletická elektrárna
Chvaletická elektrárna se topí ve změti úředních a soudních procesů

Nejvyšší správní soud nyní dal stížnostem zapravdu a spor vrátil k dalšímu projednání. Rozhodnutí olomouckého soudu je podle něj vnitřně rozporné. „Z rozsudku krajského soudu nelze dovodit, jak má žalovaný při dalším rozhodování o výjimce postupovat. Rozsudek je nepřezkoumatelný pro nesrozumitelnost,“ uvedl Nejvyšší správní soud s tím, že se olomoucký soud dopustil i dalších pochybení.

Podle právničky skupiny Frank Bold Elišky Beranové však rozhodnutí Nejvyššího správní soudu nelze vnímat jako výhru pro elektrárnu Chvaletice. „Nejvyšší správní soud v rozsudku pouze upravuje další procesněprávní postup v řízení a konstatuje, že postup krajského soudu byl v této věci aplikován nesprávně,“ sdělila Beranová.

Elektrárna Chvaletice
Soud v pondělí zrušil emisní výjimku pro elektrárnu Chvaletice

„Rozhodnutí o výjimce pro elektrárnu Chvaletice se vrací k soudu, který už ji jednou zrušil a může ji zrušit znovu. Provozovatel by tak neměl slavit, že může zrovna teď bez obav vypouštět více škodlivin a jedů, než umožňuje evropská legislativa. Měl by naopak soudní řízení brát jako důrazné varování,“ upozornil Lukáš Hrábek z Greenpeace.

Elektrárna Chvaletice

Elektrárna Chvaletice je tepelná elektrárna spalující hnědé uhlí a je jedním z největších výrobců elektřiny v České republice. Od roku 2016 prochází rozsáhlou ekologizací s cílem snížit emise škodlivých látek a naplnit tak požadavky evropské legislativy. Elektrárna byla v roce 2018 třetím největším zdrojem emisí CO2 v České republice. V minulosti byla chvaletická elektrárna cílem protestů různých organizací.

Dodal, že by elektrárna měla instalovat nové filtrační technologie a vyladit ty stávající co nejdříve, aby emisní výjimku vůbec nepotřebovala a aby jí nehrozilo, že bude muset ukončit provoz.

Výjimka elektrárně umožňuje po dobu šesti let vypouštět více rtuti a oxidu dusíku, než stanovuje emisní limit. Překročit limit mohla téměř třikrát. Smysl a účel výjimky spočívá v tom, že by se úroveň emisí měla za dobu jejího trvání postupně snižovat, dokud nedosáhne stanovených hodnot.

Ekologové považovali rozhodnutí ministerstva z listopadu 2021 za nezákonné, a proto ho už opakovaně napadali u soudu.

Elektrárna Chvaletice.
Ekologisté podávají žalobu kvůli emisní výjimce Chvaletické elektrárny

„Trváme na tom, že tak rozsáhlá a dlouhá výjimka je nezákonná, má velmi negativní dopad na životní prostředí a zdraví a je zbytečná,“ dodal k pondělnímu rozsudku Jiří Koželouh z Hnutí Duha.