„Město tak bude mít v ruce nástroj pro objektivní rozhodování o tom, jakou funkci má konkrétní parkovací plocha plnit,“ vysvětlil náměstek primátora zodpovědný za dopravu Petr Kvaš.

V centru Pardubic je 3835 parkovacích míst, na deseti procentech z nich mohou zaparkovat pouze rezidenti, osm procent je vyhrazeno pro návštěvnické parkování. Na zbylých parkovacích místech je smíšený režim, stojí na nich tedy jak rezidenti, tak návštěvníci. Data z parkovacích systémů tak přispějí k tomu, že se tento poměr přiblíží optimálnímu stavu.

Platební kázeň

„Moderní technologie má také přispět ke zlepšení platební kázně motoristů a správcům parkovišť poskytnout přehled o využívání parkovacích míst, včetně informací o tom, zda je využívají návštěvníci či rezidenti,“ informovala mluvčí magistrátu Iveta Koubková.

Po osazení parkovišť 85 novými parkovacími automaty, které umožní jak platbu v hotovosti, tak platbu bezkontaktní kartou nebo mobilním telefonem, budou parkovací místa doplněna o čidla, na nichž systém chytrého parkování stojí.

„Čidla ale musejí předávat informaci nejen o obsazení parkovacího místa, ale takéo tom, zda jde o vůz návštěvnický, nebo rezidentský. Počítáme totiž s tím, že v další etapě parkovací karty nahradí elektronické identifikátory,“ řekl náměstek Kvaš. Současní držitelé rezidentských karet tak budou moci parkovné pro další období zaplatit přes web.

Dodavatele moderních technologií vybere město ještě letos, celý systém by měl být vybudován do roku 2023. Řidiče na volné místo navede aplikace, s jejíž pomocí zaplatí i parkovné.