VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den Sil podpory a výcviku - Cihelna 2007

Desítky kusů těžké vojenské pozemní i letecké techniky a řádově stovky účinkujících se budou podílet vpátek 17. a sobotu 18. srpna vKrálíkách na jubilejním 10. ročníku vojensko-historické a prezentační akce pro veřejnost Den Sil podpory a výcviku - Cihelna 2007. Pro diváky, jichž se očekává mezi 10.000 až 15.000, bude připravena řada bojových ukázek mapující vývoj vojenství od konce druhé světové války po současnost. Na organizaci a zabezpečení Cihelny se společně podílí Armáda České republiky – Velitelství sil podpory a výcviku, Pardubický kraj, město Králíky, Celní správa ČR, Integrovaný záchranný systém ČR, muzea a kluby vojenské historie zcelé republiky.

17.8.2007
SDÍLEJ:

Ve dnech 17. až 18. srpna 2007 se vKrálíkách uskuteční pod záštitou Rady Pardubického kraje jubilejní 10. ročník akce Den Sil podpory a výcviku - Cihelna 2007. Cihelna, probíhající pod řízením Velitelství sil podpory a výcviku a organizačního štábu včele se Zástupcem velitele SPodV generálmajorem Ing. Antonínem PUGZÍKEM, je již tradičně jednou z největších společných akcí Armády České republiky, složek Integrovaného záchranného systému České republiky, civilních subjektů, muzeí a klubů vojenské historie. Její specifikou je, že probíhá mimo vojenské výcvikové prostory. Jako taková je pak rovněž jednou zvůbec nejvýznamnějších kulturních, historických a společenských akcí pořádaných na území Pardubického kraje.

Centrálním místem konání akce Cihelna je prostor „bojiště“ u pěchotního srubu K – S14 „U Cihelny“, kde budou pro návštěvníky vpátek 17. srpna od 14:00 hodin odpoledne a vsobotu 18. srpna po celý den od 10:00 do 16:30 hodin připraveny nejrůznější dynamické a statické ukázky převážně z oblasti vojenství, jeho historie a současnosti.

Vprogramu se Cihelna nejprve znovu vrací do období konce druhé světové války, jara 1944 a bojů Ostravské operace. Druhou válečnou ukázkou je rekonstrukce napadení spojenecké kolony směřující do nitra třetí říše na podzim roku 1944. Současná technika naší armády i um vojáků se na Cihelně představí vrámci ukázek bojové záchranné operace CSAR k osvobození zajatých osob, činností pěší roty aktivních záloh 201. strážního praporu Krajského vojenského velitelství Pardubice, nebo třeba na Cihelně zcela novým předvedením vysoké pilotáže bitevního vrtulníku Mi-24. Příslušníci 156. záchranného praporu Olomouc se však budou účastnit i společné ukázky složek integrovaného záchranného systému při likvidaci následků těžké dopravní nehody. Novinkou Cihelny 2007 bude také vystoupení Skupiny operativního nasazení Celní správy České republiky. Kromě výše uvedeného bude na Cihelně kvidění i výcvik služebních psů, expozice Vojenské policie a desítky dalších kusů současné i historické pozemní, letecké a záchranářské techniky, zbraní a výstroje. Dějovou mezeru mezi současností a druhou světovou válkou překlene dynamická ukázka připravená pracovníky Vojenského muzea Králíky – Armyfort s.r.o. snámětem bojového cvičení Československé lidové armády vlétě 1979. To vše bude kvidění v rámci sobotního hlavního programu, ale převážná většina ukázek proběhne i při páteční veřejné generálce. Vrámci Cihelny se vpátek od 18:00 hodin uskuteční vKrálíkách na náměstí i večerní kulturní program svystoupením Posádkové hudby Olomouc a mažoretek DIXI Dolu Darkov, Stonava, Petr Rychlý a Dominik Renč předvedou svůj zábavný program „Roztoč to“ a večer uzavře Ivan Mládek a jeho Banjo Band spořadem „Čundr country šou“. Moderování večera se ujme Monika Brindzáková.

Vneděli 19. srpna na Cihelnu volně naváže Den Králické pevnostní oblasti, kdy se návštěvníkům otevře ve speciálních prohlídkách řada pevnostních objektů včele sDělostřeleckou tvrzí Bouda, které měly chránit naši hranici proti nacistickému Německu.

17.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nové pardubické přednádraží.

Architekt Gebrian. Chvála pro Pardubice za nádraží i Tyršáky

Hoří, má panenko v divadelní podobě.

Festival smíchu nabídne hudební i situační komedie

Šlágr první se druhým. Zápas jen neodehrát, ale chtít vyhrát!

Pardubice – To je týden jako od Beatles… Tedy perný. Pardubičtí basketbalisté završí triptych zápasů (Děčín – liga, Kolín – pohár) tím nejtěžším možným způsobem.

Fotbalisty Pardubic prověří slovenský lídr

Pardubice – Před posledním zápasem skupiny už je jasno, že pardubičtí fotbalisté finálovou účast z minulého ročníku Tipsport ligy nezopakují. Po prohrách s Brnem a Znojmem je na závěr čeká Skalica, lídr druhé slovenské ligy. Hraje se v sobotu od 13 hodin v brněnském areálu VUT.

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Pardubice vyrovnaly, pak ale přišel zlínský úder

Pardubice - Na venkovní výhry nenavázali. Hokejisté Pardubic na domácím ledě prohráli ve 41. kole extraligy se Zlínem 2:3. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>