Zvelebování vnitrobloku v Husově ulici, které z dvou třetin obývají Romové, se chýlí ke konci. Dobrovolníkům ze čtyř domů se za měsíc podařilo přeměnit pustý dvorek na dvě dětská hřiště obložená dřevem a dlážděnými chodníky. „Místní lidé jsou velice šikovní a pracovití. Místo, aby o víkendech odpočívali, zde od rána do večera zadarmo pracují,“ chválí romské obyvatele Jan Müller, terénní pracovník občanského sdružení Darjav, které stojí za celým projektem nazvaným „Společnou cestou“.

Akce odstartovala už začátkem tohoto roku několika setkáními, na nichž sami nájemníci romské lokality navrhli změny a úpravy vnitrobloku. „Účastnili se brainstormingu, kreslili do slepých mapek a diskutovali s architektem,“ přibližuje hlavní body ředitelka pardubického romského občanského sdružení Darjav Věra Horváthová.

Dalším cílem projektu bylo podle jeho vedoucích posílení odpovědnosti obyvatel za místo, v němž žijí.

„V této lokalitě bydlí hodně problémových lidí, například neplatičů a nezaměstnaných, ale nikdo se o ni nestará a potíže zde kumulují. Bylo proto potřeba něco udělat,“ vysvětluje zrod projektu jeho manažerka Věra Horváthová, která zároveň konstatuje, že se během práce sblížili nejen sami romští obyvatelé, ale v dobrém světle je lépe poznali i jejich „bílí“ sousedé.

Slavnostní otevření lokality plánují organizátoři v polovině listopadu.