Perník, hokej, pivo. A teď už i víno. To jsou pojmy úzce spjaté s Pardubicemi. Dnešní i včerejší den totiž v krajském městě bezesporu patřil milovníkům královského moku. Cinkání skleniček a veselé povídání o víně naplnilo historické prostory pardubického zámku už popatnácté. Pardubický festival vína tak dostal pomyslnou občanku.

Špičková vína

V malebných prostorách pardubického zámku mohli návštěvníci ochutnávat špičková vína česká, moravská, ale také zahraniční u více než padesáti vystavovatelů.
„Festival má tradici a organizátoři za tu dobu udělali obrovský kus práce. Ze svých zkušeností mohu zodpovědně říci, že takovéhle úrovně mnoho akcí nedosáhne," uvedl vinař František Štěpnička, který vlastní vinotéku i v Pardubicích.

Pohodovou atmosféru podkreslila také cimbálová muzika a vinné soutěže. Organizátoři nezapomněli ani na děti, pro které byla připravena stylová hra Viléma z Pernštejna.

„Náš festival letos dostal pomyslnou občanku, což je zavazující. A protože Pardubice už dávno nejsou jen městem perníku a piva, ale i vína, snažili jsme se, aby byl ještě povedenější, chutnější a zábavnější než ten předešlý," řekla Gabriela Čebišová z pořádající agentury.

Vínu a zábavě však nepatřil jen pardubický zámek, ale také Pernštýnské náměstí, kde se včera uskutečnila již tradiční Pardubická vinařská noc. K ochutnávkám kvalitního vína, gastronomických specialit i tradičních jídel mimo jiné zahrála kapela Maruščiny jahody, Josef IX. a Markéta Kadetová se skupinou Ultrablue.

Lenka Štěpánková