Velké změny zaznamenal podíl pracovníků z Rumunska a Bulharska na českém pracovním trhu. V České republice se počet legálně pracujících Rumunů a Bulharů za poslední rok zhruba zdvojnásobil. Od začátku letošního ledna, kdy obě země vstoupily do EU, se zvedl o 71 a 65 procent. I tak ale rumunští a bulharští zaměstnanci tvoří jen 2,5 procenta z celkového počtu legálně zaměstnaných cizinců v Česku.

Dříve povolení

Do konce loňska potřebovali bulharští a rumunští zájemci o práci v ČR pracovní povolení, od ledna se jako občané EU mohou ucházet o místo za stejných podmínek jako Češi. Česko jim totiž svůj pracovní trh na rozdíl od jiných členských zemí neuzavřelo. Na konci roku 2004 mělo pracovní povolení 1651 lidí z Bulharska a 590 z Rumunska. Loni na konci prosince působilo v ČR 1240 Rumunů a 1953 Bulharů.

Nárůst počtu zaměstnanců z Rumunska a Bulharska hlásí většina úřadů práce v regionech. Například na Pardubicku se přiliv Bulharů až ztrojnásobil, v Karlovarském a Olomouckém kraji se mírně zvýšil, ale třeba na Mostecku, v Libereckém a Středočeském kraji se vstup obou zemí do EU na zaměstnanosti výrazně neprojevil. Cizinci většinou řeší nedostatek pracovních sil u pracovních pozic, kde firmy nemohou najít české zájemce.

„Většinou pracují jako svářeči, brusiči kovů, slévárenští dělníci, řidiči nákladních vozidel, zedníci a pomocní dělníci na stavbách,“ shrnul možnosti uplatnění Bulharů a Rumunů analytik olomouckého úřadu práce Jaroslav Mikašník. Ale například v Dole ČSM na Karvinsku fárá od roku 1998 patnáct bulharských horníků.

Třikrát více

Pardubický průmysl letos zaměstnal čtyři stovky Bulharů. Firmy v pardubickém regionu po vstupu Bulharska do Evropské unie získaly novou pracovní sílu. Za letošní půlrok se počet Bulharů zaměstnaných na Pardubicku proti loňsku ztrojnásobil. V jiných okresech kraje podniky Bulhary nepřijímají. Stejnou možnost pracovat v České republice mají od letošního ledna i Rumuni. Rumunština však v kraji téměř slyšet není, uvedli pro ČTK zástupci úřadů práce v Pardubickém kraji.

Společnosti zahraničními pracovníky vyplňují nedostatek lidí v regionu. Pro Slováky začíná být práce v Česku méně lukrativní. „Sice jich tu v okrese Pardubice stále pracuje nejvíc, asi 2900, ale mohou jít v rámci evropského prostoru za lepším,“ říká Hana Procházková z Úřadu práce v Pardubicích. „Podobně ubývá Poláků. Zájem o práci stále mají Ukrajinci,“ dodává.