Jednadvacet příslušníků cizinecké policie z Pardubického a Královéhradeckého kraje převzalo na pardubickém magistrátu medaili Za věrnost. Oceněna tak byla jejich dobrá práce ve službě po dobu více než deset a dvacet let.

Při slavnostní chvíli se však nešlo vyhnout palčivé otázce, co bude s cizineckou policií dál. Ministr vnitra Radek John (Věci veřejné) totiž rozhodl o její reorganizaci.

Stovky policistů budou muset cizineckou policii opustit. Po schválení novely zákona o pobytu cizinců agenda dlouhodobých pobytů přejde pod Odbor azylové a migrační politiky na ministerstvu vnitra. Ten už má na starosti i pobyty trvalé.

„Čeká nás stěhování v šibeničním termínu. V Pardubickém kraji budou od Nového roku fungovat inspektoráty v Pardubicích a ve Svitavách. I když novela zákona ještě nevešla v platnost, my už budeme pracovat, jako kdyby byla platná,“ uvedl Milan Majer, ředitel Oblastního ředitelství služby cizinecké policie Hradec Králové, která řídí cizineckou policii ve východních Čechách.

Úkoly cizinecké policie budou zčásti převedeny na jiné složky policie. Část příslušníků tedy bude převelena, někdo odejde do civilu.
„Není to příjemná situace, stejně jako snížení platu o deset procent, ale věřím, že zkušenosti policisté využijí jinde. Sám jsem zažil šest transformací. Službu předáme v dobré kondici,“ sdělil Majer.

Podle primátorky Pardubic Štěpánky Fraňkové ze Sdružení pro Pardubice je důvod k obavám. Tisíc pět set pracovníků kutnohorského Foxconnu, převážně cizí národnosti, by prý totiž mělo přejít do pardubické výrobní haly.

„Doufám, že i po reorganizaci cizinecké policie bude ve městě všechno pod kontrolou,“ řekla primátorka Štěpánka Fraňková.
V současné době Senát vrátil novelu o pobytu cizinců Poslanecké sněmovně s připomínkami. Očekává se její schválení.

Pavla Svítková