Ve hře jsou hned čtyři varianty, co s podchodem dál. Zatím ovšem podchod v sousedství historického centra města zůstává ostudou.

Podchod nejprve sloužil jen pro pěší chůzi pod náměstím, později byl prostor využit pro komerční účely. Největším problémem je zatékání vody. Vlastníkem prostoru je město, to ale na opravu nemá peníze. Radní navrhli hned čtyři varianty dalšího osudu podchodu.

Psali jsme:

Přístřešek nad bývalém podchodu pod silnicí na náměstí Republiky.
Soud zatím skončil, podchod čeká oprava

„Vzhledem k tomu, že finanční prostředky nejsou zatím k dispozici, předpokládáme, že do doby rekonstrukce náměstí Republiky zůstane podchod v současném stavu,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za dopravu Petr Kvaš.

Rekonstrukce v nedohlednu

Přestože se radní o podchod znovu zajímali, řešení nepřišlo. Aby mohl být podchod zachován je nezbytná rekonstrukce. Ta by ale znamenala po dobu oprav komplikace s dopravou. Přes přechod vede frekventovaná silnice, která spojuje severozápadní a východní část města. „K celkové rekonstrukci podchodu je nezbytné uzavřít minimálně dva jízdní pruhy na náměstí Republiky,“ je uvedeno v důvodové zprávě magistrátu z loňského roku.

Oprava by byla nutná i u elektrických rozvodů, vytápění, ventilace a sociálního zařízení.

Na tom, co s nevyužitým prostorem dál se neshodnout ani místní. „Když je tam přechod, stejně nikdo spodem chodit nebude,“ řekla Marcela z Pardubic. „Jsem pro zachování, pravidelně mi ujíždí autobus, protože čekám na zelenou,“ poznamenala Pardubačka Iveta.

Podchod pod silnicí na náměstí Republiky.
Podchod pro pěší z centra zatím nezmizí. Zavřený ale zůstává dál

Na jaře roku 2016 se podchod kvůli špatnému technickému stavu zavřel a od té doby chátrá. Problémem podchodu je, že do něj už řadu let zatéká. Voda tak způsobila odpadávání omítky i problémy s elektroinstalací. Vzniklá vlhkost je podle expertů z hygienických důvodů nebezpečná.

Podchod Kra Kra

Podchod se začal stavět v roce 1971 a otevřen byl 5. listopadu 1973. Ještě v 70. letech byly v podchodu vybudovány dva eskalátory, které byly v 90. letech po rekonstrukci odstraněny. V roce 1991 byl prostor částečně přestavěn z důvodu vzniku nového povrchového přechodu mezi třídou Míru a historickým centrem města. V roce 2016 byl městem kvůli špatnému technickému stavu uzavřen.

Ve hře je obnovení podchodu, obnova pro komerční využití, zakonzervování nebo zasypání, tedy zrušení podchodu. „V odborných kruzích je preferována spíše varianta podchod zachovat," poznamenal před pěti lety primátor Pardubic Martin Charvát.

V podchodu byla více než dvacet let provozována restaurace Kra Kra. Potom, co město z důvodu špatného technického stavu podchod uzavřelo, došlo k předčasnému ukončení nájemní smlouvy.

Majitel restaurace Václav Reindl město žaloval a požadoval náhradu škody ve výši 7,6 milionů korun. Měl totiž nájemní smlouvu až do konce roku 2018.

Psali jsme před pěti lety:

Podchod u Zelené brány zatím zahradily mříže.
Podchod u Zelené brány: do dvou let nebude

„Za dvacet let do toho podchodu město neinvestovalo ani korunu a nám tady doslova padá strop na hlavu. Schody se hýbou, je tady rozbité sklo… Leccos jsem hradil ze svých prostředků. Bylo mi totiž trapné podnikat v tak nevyhovujících prostorách," podotkl tehdy Reindl.

Dlouholetý spor mezi provozovatelem a městem ukončil Krajský soud v Pardubicích, který po pěti letech rozhodl, že město musí zaplatit 845 tisíc korun.