Pardubičtí doktoři v ní reagují na dotazy čtenářů a čtenářek listu. Na stránkách ji najdete vždy ve středu. Dnes odpovídá  pardubický praktický lékař  MUDr. VÍTĚZSLAV NOVOHRADSKÝ.

Dobrý den, mám vrozený ekzém. Teď jsem v sedmém měsíci těhotenství a ekzém mám opravdu všude, což jsem měla i v prvním těhotenství. Ale co mě velice zarazilo, je, že v oblasti třísel se mi udělala opruzenina, ve které se utvářejí bílé boláky. Ty se po prasknutí jakoby otevřou a dlouho se hojí, přičemž se vytvoří další. Může to patřit k ekzému nebo je to zcela jiný problém? Jsem už bezradná, proto děkuji za jakoukoli radu. Předem ještě jednou děkuji za odpověď. Olga.

„Vážená paní, děkuji za dotaz, nicméně mne udivuje, že jste již nebyla minimálně svým praktickým lékařem, alergologem nebo nyní gynekologem, kontrolujícím zdárný průběh těhotenství, odeslána na odborné kožní vyšetření. Vámi popisované problémy mohou svědčit pro bakteriální nebo plísňové druhotné zinfikování alergických ložisek kůže. Hormonální změny v graviditě, změny složení potu, omezení pohybu a i změna hygieny jsou příhodnými faktory pro zanícení dané oblasti. Navíc tato neléčená oblast může být vstupní branou infekce do celého těla. Lokální protiplísňová a antibakteriální léčba krémy a pudry by vše měla normalizovat."