Pardubice – Pardubický deník pro vás přichystal rubriku Váš lékař radí. Pardubičtí doktoři v ní reagují na dotazy čtenářů a čtenářek našeho listu. Na stránkách ji najdete vždy ve středu. Dnes odpovídá ředitel  Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje PAVEL SVOBODA.


Asi tak před měsícem jsem se poprvé probudila s bolestí na prsou, hrudi (na levé straně) a od té doby se bolest vrací skoro každý týden. Bolest mám pouze ráno při probuzení, nikdy se nevrací během dne. Děkuji moc za pomoc. I. D.

„Děkuji za otázku, ale omlouvám se, že vám ihned nepomůžu, nejsem ruský telepat léčící z obrazovky! Obecně jsou vámi popisované obtíže relativně neškodné a souvisí s krátkodobým zablokováním části krční nebo hrudní páteře kostěnými výrůstky na páteři nebo ploténkou, například po dlouhé době v jedné poloze při spánku a následném pohybu. Rovněž mohou být obtíže i nervového původu.  Rizikem jsou však podobné bolesti, jejichž příčina je srdeční. Ty vyloučí návštěva kardiologa, se kterou bych neotálel a kterého doporučí jistě váš praktický lékař. Zda vaše páteř vyžaduje nějaký druh operačního zákroku, posoudí po zobrazovacích vyšetření páteře specialista neurochirurg. Svým mladším aktivním pacientům v mezidobí doporučuji redukci váhy, dále rehabilitaci, spinální cviky a léčebný tělocvik po zacvičení rehabilitačním pracovníkem, plavání, otužování, in-line bruslení. Seniorům redukci váhy a opět na posílení stabilizačního zádového svalstva plavání, rychlou chůzi s hůlkami ( Nordic-walking) nebo běžnou turistiku v krásné přírodě. A pokud díky dlouhodobé bolesti klesá jejich kvalita života, i šetrné léky na bolest."