V divadle Exil se od devatenácti hodin koná večer spojený s promítáním filmu, besedou a výstavou fotografií o Kongu.
Na programu bude dokument Slzy Konga, který se zabývá životem ve válečné zóně na východě Demokratické republiky Kongo. Film získal za dobu své krátké existence dvě ocenění na festivalech, jako jsou Ekofilm a Feminafilm.

Po filmu bude následovat diskuze a beseda na téma, které se nemusí týkat pouze a jen Konga. „Můžeme společně probrat témata, jako je ženská obřízka v Keni či nedávné zemětřesení na Haiti. Vše budou doprovázet autorské fotografie,“ konstatovala východočeská novinářka a cestovatelka Lenka Klicperová.

„Kromě toho společně otevřeme výstavu fotografií Ženy z Bunyakiri, která je nově rozšířena o osmadvacet nových fotografií na téma Kongo,“ sdělila Lenka Klicperová.

Výtěžek ze vstupného bude věnován ve prospěch dílen pro znásilněné ženy provozovaných společností Člověk v tísni v Bunyakiri.
A o co v Kongu vlastně jde? Jak vypadá realita válečné zóny na východě Konga, o které má málokdo v Evropě potuchy? „Oblast Velkých jezer na východě Konga připomíná Švýcarsko. V průzračné hladině jezera Jižní Kivu se odráží okolní zelené kopce. Stačí přejet loďkou a člověk je v sousední Rwandě. Břehy jezera ve městě Bukavu jsou obestavěné honosnými vilami s krásnými zahradami plnými palem a barevných květin. Idyla. Ale jen na první pohled,“ řekla Klicperová.

„Ve skutečnosti je to místo, kde se odehrává možná největší humanitární katastrofa současnosti. A válka, v níž trpí civilní obyvatelstvo. Na východě Demokratické republiky Kongo bylo znásilněno na 200 tisíc žen. To je jen hrubý odhad, může jich být mnohem víc. A další přibývají každý den,“ dodala.

„Za násilnostmi na východě Konga stojí boj o nerostné bohatství. Právě v oblasti Velkých jezer se skrývají jedny z největších světových zásob diamantů, zlata, kobaltu zemního plynu a coltanu. Právě coltan je teď hlavním motivem války. Je totiž nezbytný k výrobě mobilních telefonů a přenosných počítačů, v nichž uchovává energii. Jeho cena každým rokem stoupá a čtyři pětiny všech zásob na světě má právě Kongo,“ pokračovala Klicperová.

„Velká většina nerostných surovin ovšem opouští zemi ilegálně, přes kanály kontrolované ozbrojenými povstalci. Oběťmi války o území, na kterých se nacházejí naleziště vzácných surovin, jsou hlavně ženy a děti. Pokud se jim stane, že je někdo unese nebo znásilní, což je v této oblasti na denním pořádku, vlastní rodina se jich zřekne jako nečistých,“ uzavřela.