Tragická dopravní nehoda v Holicích, při níž minulý čtvrtek zemřela jedenapadesátiletá žena z Hradce Králové, vynesla na povrch alarmujícím způsobem otázku bezpečnosti přechodů pro chodce. Těch je přes silnici I/35, která protíná celé město včetně Náměstí T. G. Masaryka, hned několik. Dva z nich se dokonce nacházejí v bezprostřední blízkosti jedné ze základních škol.

Denně čtyři nehody

Dopravní situace je v rodišti cestovatele Holuba skutečně neúnosná. K dvaceti tisícům aut, které Holicemi denně bežně projížděly, přibyla i další vozidla kvůli opravě silnice mezi Hradcem Králové a Týništěm nad Orlicí. „V souvislosti s nárůstem dopravy řešíme denně průměrně čtyři dopravní nehody. Jedná se většinou o drobné srážky aut způsobené nedodržením bezpečné vzdálenosti,“ uvedl jeden z policistů s tím, že snižování rychlosti v Holicích speciální značkou nic nevyřeší. „Hustý provoz ani nedovoluje rychlou jízdu,“ dodal.

Řešením nejsou v současné době ani semafory ani kruhové objezdy, o nichž se uvažovalo zejména na křižovatce u restarace Černý kůň a u restaurace Na Špici. Na konci letošního roku bude totiž zahájen provoz na obchvatu města, který odvede dopravu mimo holické centrum.

I přesto je otázka bezpečnosti přechodů pro chodce v Holicích stále aktuální. Čtvrteční tragédie totiž není ojedinělou záležitostí. Ke srážkám aut s chodci totiž v Holicích v minulosti docházelo stále častěji, a to i s následným úmrtím. „Z vlastní zkušenosti vím, že když chumelí nebo prší, nebo když se setmí, jsou chodci na některých přechodech těžko viditelní. Klasické městské osvětlení nestačí. Myslím si, že by všechny přechody přes pětatřicítku měly být v Holicích speciálně osvětleny. Vždyť je to běžné v mnoha i menších městech,“ vyjádřil své stanovisko jeden z holických řidičů.

Přechody nasviťte

Osvětlení přechodů se nebrání ani místostarosta Holic Ladislav Effenberk. „Rada města již jednou tuto problematiku projednávala a v brzké době se k ní opět vrátí. Předpokládám, že otázku zřízení osvětelní přechodů pro chodce otevřeme při sestavování rozpočtu města na příští rok. Pak bude záležet na vůli zastupitelů,“ řekl Effenberk. Náklady na osvětlení jednoho přechodu se pohybují v rozmezí od padesáti do sto tisíc korun. „Záleží na možnostech připojení ke stávajícímu městskému osvetlění,“ vysvětlil Ladislav Effenberk.

Vyšetřování holické tragédie stále pokračuje. „Probíhají výslechy svědků, samotné vyšetřování ale může trvat i měsíc,“ řekla Deníku tisková mluvčí padrubické policie Markéta Janovská.