Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co s Teslou? Mezi návrhy je interaktivní technické centrum

Pardubice - „Kolem Tesly se začínají točit investoři," řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

24.3.2015 4
SDÍLEJ:

Areál bývalé Tesly slouží například hasičům jako cvičiště.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Opuštěný areál Tesly naproti Pardubické nemocnici už měl na papíře velké množství různých funkcí. Někdo tam chtěl mít byty, jiný muzeum… Průmyslový areál ovšem dál chátrá, už se prý o něj ale zajímají dva až tři investoři.

Iniciativa Oživme Teslu nyní přišla s návrhem udělat z bývalé fabriky interaktivní technické centrum.

„Část areálu by se mohla přetvořit na interaktivní technické edukační centrum, ve kterém by se děti, mládež a vůbec všichni zájemci mohli naučit chápat, jak fungují fyzikální a elektrotechnické fenomény, které nás obklopují a jimž většina lidí nerozumí.

Záměrně se vyhýbám pojmu muzeum, protože v dnešní době exponáty s popisnou cedulkou a příkazem 'nedotýkat se' jsou k ničemu. Cílem je vybudovat jakýsi technický lunapark, kde se všichni hravou formou zapojí, všechno si osahají a pomocí animací a příkladů na vlastní kůži pochopí, jak funguje technický svět okolo nich," vysvětlil pro Deník Filip Sedlák z iniciativy Oživme Teslu.

Kynologické centrum

Kromě technického lunaparku by autoři iniciativy v opuštěném areálu rádi viděli rovněž kynologické centrum.
Podle Filipa Sedláka by v areálu mohli kynologové ve spolupráci s Univerzitou Pardubice testovat nové záchranářské technologie, které univerzita vyvíjí.

Už v loňském roce padaly návrhy, že by se z Tesly mohlo stát muzeum vědy a techniky. Tehdejší vedení města ovšem návrh odmítalo kvůli velkým finančním nárokům.

„Moc bych si toto muzeum přál, ale kdo ho zaplatí? Jsem zastáncem toho, aby se areál zboural. Je to potenciální zdroj problémů. Už ho začínají objevovat bezdomovci a lovci kovů," řekl tehdejší náměstek primátorky Michal Koláček.
Demolice průmyslových budov by ale město patrně stála dost peněz. Výhodnější proto nejspíš bude najít investora, který by chtěl do chátrajícího areálu investovat.

„Kolem Tesly se už začínají točit investoři a zcela jistě se časem město s některým z nich dohodne. Zatím předpokládáme období nejméně dvou až tří měsíců na prostudování jednotlivých nabídek a jejich zvážení. Konečné slovo budou mít pardubičtí zastupitelé," uvedla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková.

Přechodné období

A co s areálem do doby než bude prodán případnému zájemci? „Moje představa by byla umístit některé aktivity do areálu na dobu dočasnou. Doplnit to ještě dalšími subjekty a tím zvládnout přechodné období tak, aby areál dál nechátral a alespoň se v něm trošku uklidilo a provedly ty nejnutnější opravy," dodala Helena Dvořáčková s tím, že zatím nejsou dokončena jednání s jednotlivými uživateli.

Areál město získalo zdarma od hejtmanství před dvěma lety. Pardubický kraj jej před více než deseti lety koupil za symbolickou jednu korunu od firmy Foxconn, která tam původně chtěla stavět továrnu, ale nakonec si vybrala lokalitu v Černé za Bory.
Bývalá Tesla je opuštěná od konce 90. let. Tradice elektrotechnického průmyslu začala v Pardubicích v roce 1922, kdy firma Telegrafia zahájila výrobu telegrafů.

Právě objekt Telegrafie by patrioti rádi zachovali a umístili v něm muzeum.

Autor: ČTK, Lukáš Dubský

24.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení