Rudoarmějce pryč!

„Rudoarmějce pryč! Třeba někam před kasárna. Každopádně pryč. Uctivě ho přesuňte, těch pár mega za to stojí. Pryč,“ napsal rezolutně do diskuze Jaroslav Trpkoš.

Naopak proti stěhování se vyjádřil Jan Černý. „Naprosto souhlasím s historikem Františkem Šebkem, že pomník by se stěhovat neměl. Pokud má plnit svůj účel, musí zůstat na frekventovaném místě. Je zde zřejmá snaha přesunout pomník někam, kde nebude na očích (zajímavé, že paní Nacu neuvádí ta připravená místa, kam by se měl přesunout). Je to jako kdyby se měla odstranit socha svatého Václava z Václavského náměstí, protože neodpovídá dnešní ateistické době a brání výhledu na Národní muzeum,“ dodal Jan Černý.

„Nechápu, proč má někdo potřebu přesouvat zrovna toto sousoší. Neříkám, že je to pro něj nejšťastnější místo, ale kde v Pardubicích najdete lepší,“ přidal se do debaty Vladimír Matýsek.

„Děsím se vzhledu“

„Tento pomník je alespoň lidem na očích a vidí ho i občasní návštěvníci města. Na rozdíl od mnoha jiných, které jsou v zapadlých parčících a často na místech pro ně zcela nevhodných. Důkazem toho je třeba pomník bratranců Veverkových nebo pomník Jana Kašpara,“ pokračoval Vladimír Matýsek.
„Za mnohem závažnější problém považuji rozestavěnou sportovní halu a polorozbořený průmyslový objekt přiléhající k sadům,“ doplnil.

„Už teď se děsím nového vzhledu. Za poslední roky v Pardubicích soustavně pod úředním dohledem mizí zeleň. Abychom se jednou nedočkali, že místo sadů bude stát nějaký obchodní dům,“ uzavřel Vladimír Matýsek.