Bojovníci proti spalovně nebezpečných odpadů, kterou plánuje poblíž Rybitví postavit firma AVE CZ, mohou zase půl roku v klidu spát. Na tak dlouho totiž krajský úřad přerušil řízení o vydání integrovaného povolení.

Společnost AVE CZ má během následujících šesti měsíců dodat další podklady – například studii zdravotních rizik a také územní rozhodnutí ke spalovně.
„Myslím, že je to pro nás dobrá zpráva, i když jsme zatím sotva v polovině cesty. Naším cílem je zcela zabránit tomu, aby zde spalovna nebezpečného odpadu byla. Vytvořili jsme pracovní skupinu, která koordinuje naše společné kroky. Opatřili jsme posudek architekta Williho Hány, který je odborníkem na stavební řízení, a další od právníka Petra Kužvarta, který se specializuje na zastupování subjektů usilujících o ochranu životního prostředí," uvedl náměstek pardubické primátorky František Brendl s tím, že posudky stály zhruba 30 tisíc korun a mají je k dispozici všechny dotčené obce.

Šance pro AVE?

Jenže ne všichni interpretují rozhodnutí krajského úřadu optimisticky.
„Přerušení na půl roku dává investorovi šanci doplnit chybějící dokumentaci. Chvíli to možná vypadalo, že se firma AVE CZ vzdá. Ale nyní již je téměř jisté, že rozhodně není dobojováno. Podle mých informací do toho již investovali asi dvacet milionů korun, takže to jen tak nevzdají," podotkl krajský zastupitel Jan Tichý ze sdružení Stop spalovně.
Podle Jana Tichého je pravděpodobné, že o spalovnu nebezpečných odpadů se ještě povede letitý spor.
Vyjádření společnosti AVE CZ se včera Deníku sehnat nepodařilo.