Co zatím vzešlo z analýzy akciových společností města? „Zabývala se hlavně problematikou zadávání veřejných zakázek. Konkrétně zkoumala možnosti například u Služeb města Pardubic, což je akciová společnost stoprocentně vlastněná městem. Potvrdila, že pokud tato společnost pro majitele, tedy město, vykonává více než 80 procent své činnosti, mohou jí organizace zřizované městem zadávat zakázky přímo bez výběrového řízení. Platí to pro odbory města, obvody, ale i příspěvkové organizace města," vysvětlila pardubická primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

Doporučení pro městské obvody

„O tomto zjištění byli informováni i všichni starostové obvodů s doporučením, aby zvážili zadávání zakázek Službám města Pardubic na činnosti, pro které byly zřízeny, jako je například úklid nebo údržba zeleně a podobně," pokračovala primátorka.
Analýza akciových společností podle jejích slov zkoumala i nastavení procesů mezi městem a pardubickým dopravním podnikem. „V tomto případě neshledala žádné závažné chyby," potvrdila Deníku Štěpánka Fraňková.

Debata o osudu rozvojového fondu

„Naopak v případě Rozvojového fondu Pardubice objevila určité nedostatky. Například v tom, že fond užívá pozemky, které jsou v majetku města," pokračovala pardubická primátorka, podle níž se rozvojovým fondem bude muset vedení města zabývat i kvůli šetření antimonopolního úřadu. „Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) si od nás vyžádal dokumenty nejen týkající se vztahu města a pardubického hokejového klubu, ale také Rozvojového fondu Pardubice. I v tomto případě není vyloučeno, že by stejně jako u hokejového klubu mohl tvrdit, že ve vztahu města a fondu šlo o nedovolenou veřejnou podporu," upozornila Štěpánka Fraňková.

„Jasno by mělo být během několika měsíců," uvedla primátorka Pardubic, která chce diskutovat i o budoucí podobě této akciové společnosti stoprocentně vlastněné městem.
„Rozvojový fond vznikl v nějaké době a z nějakého důvodu. Nyní je třeba zvážit jeho další potřebnost a náplň," dodala Štěpánka Fraňková.

„Z mého pohledu rozvojový fond náplň má," řekl náměstek primátorky Michal Koláček (Sdružení pro Pardubice). „Dubluje ale činnost odboru majetku a investic magistrátu," namítla primátorka.