Covid tvrdě zasáhl do životů všech. Už 26. března 2020 Pardubický kraj oznámil první oběť koronaviru. V souvislosti s nemocí covid-19 za první rok v Pardubickém kraji zemřelo více než pět stovek lidí. Nemocnice v průběhu pandemie postupně hlásily vyčerpání kapacit. Pardubický kraj jako první z České republiky zažádal o pomoc ze zahraničí. Ženu z Orlickoústecké nemocnice v březnu 2021 převezli zdravotníci do polského města Ratiboř.

O převozu jsme psali zde:

V současnosti se život – zdá se – dostal zpátky do starých kolejí. Přesto ve spoustě lidí zanechala pandemie nesmazatelnou vzpomínku, ale i další důsledky. Tři roky po vypuknutí pandemie totiž zůstávají některé ordinace lékařů plné. Důvodem je stále koronavirus.

Vlna chřipek

Především děti trápí v poslední době vlna chřipky a respiračních onemocnění. Dětská oddělení v krajských nemocnicích i čekárny pediatrů se na konci roku znovu ocitly na hranici kapacit. Za vysoký počet hospitalizovaných dětských pacientů může podle odborníků oslabení imunitního systému po pandemii koronaviru.

Lékaři sice připomínají, že děti infekce trápí každoročně, ale pandemie situaci podle nich zhoršila.

Prosincová vlna chřipky zasáhla i Pardubický kraj:

„Covidová situace změnila náš imunitní systém, možná se stal trošičku lenivějším a samozřejmě mu bude nějakou dobu trvat, než si zvykne na nové respirační infekty," podotkl primář dětského oddělení Jan Boženský.

Psychické problémy

Smutek, deprese, sebepoškozování, ale i bolesti břicha, hlavy nebo pocity na zvracení. To vše může signalizovat psychické potíže, se kterými se v Česku potýká stále více dětí. I k tomu podle odborníků přispěla izolace za covidové pandemie.

„Zdá se, že právě děti a adolescenti byli pandemií zasaženi nejvíce. Byly narušeny jejich pravidelné návyky, a především děti byly dlouho bez sociálních kontaktů, odkázány na online svět, rodiče mnohdy neměli čas se jim tolik věnovat kvůli vlastní práci a ony byly jednoduše osamělé,“ potvrdil psychoterapeut Michal Strnad.

Ve velkém měřítku se epidemie podepsala právě na školácích. Některé školy nyní registrují vysoké absence a záškoláctví. Studenti si zvykli na distanční výuku a některým se do školy vracelo jen těžko. Na školách přibývá i omluvenek z psychických důvodů.

„Absence žáků jsou i pro nás určitým problémem. Co přibývá, jsou absence z různých psychických důvodů, jako jsou deprese a úzkosti,” potvrdil Jaroslav Studnička, ředitel Obchodní akademie a Střední odborné školy cestovního ruchu Choceň.

Duševnímu zdraví dětí a dospívajících od dvanácti do šestnácti let se věnuje také internetová Safezóna. „Naší myšlenkou bylo najít základní informace o tématu a propojit organizace, které se touto oblastí zabývají,“ řekla Deníku Michaela Jelínková z komunity specialistů napříč obory Česko.Digital, kteří se ve volném čase snaží pomáhat státu a nestátním organizacím.

Safezóna vznikla jako bezpečné místo v online prostoru. „Je to webová stránka, která dětem nabízí možnost získat informace o citlivých problémech, jež ve svém věku řeší,“ doplnila Jelínková.