„Situace je proměnlivá a dynamika změn poměrně vysoká. Nemocnice ve Svitavách a v Ústí ráno neměly k dispozici žádné ventilované lůžko,“ uvedla v pondělí dopoledne Semrádová.

JEDNOTKY LŮŽEK

Aktuálně je v Nemocnici Pardubického kraje hospitalizováno v intenzívní péči 60 a na standardních odděleních 340 covidových pacientů. „Volná lůžka pro covid pozitivní na standardních odděleních máme ve všech nemocnicích s výjimkou Chrudimské nemocnice. Neventilovaných lůžek v intenzívní péči zatím máme k dispozici jednotky,“ dodala Semrádová.

Přijímat pacienty z jiných krajů nemocnice aktuálně schopné nejsou. „O víkendu jsme překládali pacientku, která vyžadovala napojení na mimotělní oběh, do Fakultní nemocnice v Ostravě,“ sdělila náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Podle evidence Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bylo na konci minulého týdne v kraji hospitalizováno dohromady 329 pacientů s covidem, 68 z nich bylo v těžkém, 214 ve středně těžkém a 45 v lehkém stavu. Dva hospitalizovaní byli bez příznaků. Jen za poslední týden zemřelo v Nemocnici Pardubického kraje na covid 43 pacientů.

Na ARO a JIP bylo koncem týdne volných ze 119 dohromady 22 lůžek, pouze 6 však slouží pro covidové pacienty. Lůžek se standardním kyslíkem mají krajské špitály celkem rovnou pětistovku. Volných byla o o něco více než třetina, ovšem jen 27 pro hospitalizované s covidem. Z 82 umělých plicních ventilací disponoval kraj 16 přístroji a k tomu 54 přenosnými plicními ventilátory, včetně těch, které jsou umístěny na operačních sálech. Přístroje ECMO, které podporují nejzávažnější případy plicního řízení Nemocnice Pardubického kraje nevlastní.

V nemocnicích poskytuje péči pacientům aktuálně 39 lékařů, což je o 8 více oproti konci loňského roku, a 305 sester, kterých za stejné období přibylo 137.

V Nemocnici Pardubického bylo až do minulého týdne 25 covidových oddělení, aktuálně se podle informací radní pro zdravotnictví Matouškové kraj chystá otevřít další, šestadvacáté oddělení.