Pod náměstkem primátora Jakubem Rychteckým, který je zodpovědný za sociální politiku, zdravotnictví, školství, sport, kulturu a cestovní ruch, se výrazně houpe větev.

Chtějí ho odvolat

Zastupitelský klub ČSSD ho chce odvolat kvůli tomu, že se pár dní před finálovým kolem konkurzu setkal jako šéf výběrové komise s kandidátkou na post ředitelky Kulturního centra Markétou Ševčíkovou. Nabídl jí pozici šéfky produkce a naznačil, že je pro něj favoritem tendru na ředitele její protikandidát Tomáš Urban.

„Zastupitelský klub ČSSD je nucen na opakované požadavky zastupitelů ČSSD, koaličních stran, řadových členů ČSSD, zástupců kulturní scény, veřejnosti a médií vyhodnotit politickou odpovědnost dosavadního náměstka primátora Jakuba Rychteckého. Jeho nestandardní kroky v průběhu výběrového řízení poškodily dobré jméno ČSSD nejen mezi veřejností, ale i mezi koaličními partnery na Magistrátu města Pardubic," stálo v pondělním usnesení Zastupitelského klubu ČSSD.

„Proto ČSSD navrhla Radě města Pardubic zrušení výběrového řízení na ředitele Kulturního centra z důvodů možné diskriminace některých uchazečů, netransparentnosti a nestandardního průběhu a ze stejných důvodů navrhuje radě a zastupitelstvu odvolání Jakuba Rychteckého z pozice náměstka primátora," pokračovalo usnesení, které podle slov městského radního Vladimíra Ningera podepsali všichni sociálnědemokratičtí zastupitelé kromě Pavla Svobody, jenž byl včera pracovně mimo Pardubice. „S obsahem usnesení však byl seznámen a podepíše ho v nejbližší možné době," nechal se slyšet pardubický radní.

Nestandardní kroky

Podle Vladimíra Ningera prý náměstek podával nepravdivé informace. „Považujeme za nestandardní, aby se někdo scházel s účastníky výběrových řízení, jednal s nimi a podával nám nepravdivé informace, což se stalo. Když chtěl náměstek prosadit svůj návrh usnesení, tvrdil, že zná výsledek interního auditu. Ten přitom ještě nebyl k dispozici," tvrdil radní Pardubic.

ČSSD chce odvolat „svého" náměstka Rychteckého

Interní audit, jehož výsledky byly včera zveřejněny, žádné formální chyby při výběrovém řízení nepotvrdil. „Od samého počátku jsem byl přesvědčen, že audit prokáže správnost procesního postupu výběrové komise, což se včera také nezpochybnitelně potvrdilo. Více snad už ani nechci situaci komentovat," uvedl včera sám Jakub Rychtecký. „Schůzky s Markétou Ševčíkovou lituji. Svoje jednání, které bylo činěno v dobré víře, vnímám jako nešťastné a jako nováčkovskou chybu," podotkl už před časem.

K postoji náměstka se vyjádřil i Vladimír Ninger. „Jakub Rychtecký byl s usnesením Zastupitelského klubu ČSSD seznámen. Žádný komentář jsem od něj neslyšel," doplnil. Kdo by měl Jakuba Rychteckého ve funkci náměstka nahradit, nechtěl zatím Vladimír Ninger předjímat. V kuloárech se však hovoří o tom, že by se náměstkem mohl stát zastupitel Aleš Vavřička.

Primátor překvapen

„Krok sociální demokracie týkající se Jakuba Rychteckého mě překvapil. Je to interní rozhodnutí ČSSD, které nehodlám komentovat. A ani neprozradím, jestli budu pro jeho odvolání hlasovat," řekl pardubický primátor Martin Charvát z hnutí ANO 2011. Pro Františka Weisbauera, radního za Koalici pro Pardubice, to byla dokonce novinka. „Že chce ČSSD odvolat Jakuba Rychteckého z postu náměstka, je pro mě nová informace. Je to do určité míry věc ČSSD. Dnes se uskuteční koaliční jednání a uvidíme, jaké výsledky přinese. ČSSD by asi měla vysvětlit, proč se k tomuto kroku rozhodla," sdělil Deníku radní Weisbauer.

„Co se děje v útrobách pardubické ČSSD, nevíme. Po dnešním koaličním jednání se rozhodneme, jak se zachováme dál. V tuto chvíli nemám důvod Jakuba Rychteckého odvolávat. Ale třeba se objeví nějaké nové skutečnosti, které mě přesvědčí o opaku," přemítal zase radní za TOP09 Libor Slezák.

„Musím přiznat, že mě překvapuje sebereflexe ČSSD. Myslel jsem, že se celou kauzu bude snažit spíše bagatelizovat. Považuji za správný krok, že chce klub Jakuba Rychteckého odvolat. Nelze přece takto bezprecendentně ovlivňovat personální politiku příspěvkové organizace města. Navíc šlápnutích vedle bylo ze strany pana náměstka v tomto výběrovém řízení víc a rozhodně se nelze vymlouvat jen na nováčkovskou chybu," podotkl opoziční zastupitel František Brendl ze sdružení Pardubáci. „Pokud na zastupitelstvu ČSSD podá návrh na výměnu svého náměstka, my s tím problém mít nebudeme a podpoříme ho. Myslím si, že jedinou reálnou variantou kandidáta na post náměstka je v tuto chvíli Aleš Vavřička," spekuloval zastupitel.

Jednota v ODS

„K této kauze mám velmi málo informací, vlastně jen ty, co se objevují v médiích. Domnívám se, že Jakub Rychtecký pracuje ve funkci náměstka velmi dobře. Pokud chce vládnoucí koalice personální změny, tak ať si je odhlasuje," vyjádřil se zastupitel opoziční ODS Petr Klimpl, jehož doplnil i jeho kolega Karel Haas.

„V ODS budeme zřejmě jednotní. Máme v úmyslu hlasovat proti odvolání Jakuba Rychteckého z postu náměstka. Je smutné, že v tomto případě nerozhodují odborná kritéria a jeho pracovitost, ale něco úplně jiného. Je to ovšem věc koalice, jak se zachová," shrnul Karel Haas.

Patrioti budou proti

„Pro odvolání Jakuba Rychteckého hlasovat nebudu. Nevím, jestli tím důvodem je vnitrostranický boj v ČSSD nebo něco jiného," dodal opoziční zastupitel Jiří Lejhanec (Patrioti Pardubic).