„Je potřeba vypracovat novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí a změnit i některé související zákony. Ten zákon je potřeba změnit, protože se v procesu o záměru modernizace spalovny v Rybitví ukázalo, že je nedokonalý,“ uvedl místopředseda Městského výboru ČSSD Libor Malý.

Podle něj by se vypracování novely mělo ujmout Zastupitelstvo Pardubického kraje.
Vypracování novely kraji doporučil senátní Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice na základě projednávání petice proti spalovně v Senátu.

„Kraj může využít svou zákonodárnou iniciativu. V současnosti totiž máme s tímto zákonem zkušenosti. Na novele zákona se budeme podílet, jelikož považujeme za nezbytné, aby se situace, jaká ohledně spalovny nastala, neopakovala třeba v jiných městech. Věci je potřeba dotahovat do konce a chceme, aby z boje Pardubáků měla prospěch celá republika,“ prozradil smělé plány Malý.

Boj kraje, města i občanských sdružení proti záměru firmy AVE CZ se vyznačoval také neobvykle silným tlakem místních politiků na vrcholné státní instituce – Poslaneckou sněmovnu a Senát.

„Naši poslanci ve věci modernizace spalovny v Rybitví několikrát v parlamentu interpelovali ministry. Díky tomu se o případ začal zajímat i premiér Jan Fischer,“ vysvětlil Libor Malý.

Lukáš Dubský