Na letišti v Pardubicích, kde sídlí 14. pluk logistické podpory, bylo v pátek ráno rušno. Nakládaly se tam potraviny, které už v této chvíli míří do Německa na cvičení Allied spirit. Toho se účastní a zároveň mu i velí čeští vojáci. A protože cvičení potrvá čtrnáct dní a armáda na něj vyslala čtrnáct set vojáků o obrněné technice ani nemluvě, čeká pardubické logisty dost práce.

Uživit takový kontingent v zahraničí není zrovna maličkost. Vojáci proto ráno chystali kontejnery na cestu. „Máme tu šest tun zeleniny, tunu a půl masa a masných výrobků, asi patnáct tun tvrdého proviantu a asi osm set kilogramů mléčných výrobků," představil páteční náklad četař Ondřej Kaša, který má příjem a expedici proviantu na starosti.

Do Německa

„Každý kontejner se nakládá podle určeného druhu, máme tu i mrazáky pro maso a uzeniny. V zelených kontejnerech poputuje tvrdý proviant, jenž nepodléhá teplotní zkáze, jako je cukr či balené vody. Teď bude odcházet sedm kontejnerů, příští týden už budou závozy větší, protože to v Německu bude mít jednotka již plný stav," vysvětlil Ondřej Kaša.

„Tuhle konkrétní zásilku, která je v pořadí už druhá, kompletovali vojáci celé páteční dopoledne. Dovezené potraviny se musí převzít, roztřídit podle druhu, převážit, zaevidovat, náležitě zabalit a vyexpedovat. Podobný úkol je čekal také odpoledne," uvedla mluvčí 14. pluku logistické podpory Lucie Masaříková.

„Máme souběžně ještě jedno cvičení, pro které se musí vypravit proviant, takže to celé nás za pár hodin čeká znovu," podotkl Ondřej Kaša.

Zásobují centrálně

Potraviny armádě dodávají soukromé firmy.

„Celý proces je následující. Sestavíme seznam toho, co potřebujeme a předáme jej naší zásobovací firmě, která centrálně objedná vše potřebné. Následně to sem dodavatelé navozí. Vše je připravené takzvaně na klíč," řekl Ondřej Kaša. Závozů do Německa z Pardubic vypraví celkem sedm. Na první stačily čtyři kontejnery, ten páteční už obstarávalo sedm.

„Další už bude po osmi kusech, protože jednotka bude v plné síle. Všechny závozy pojedou odsud po silnici až do Hohenfelsu, tento konkrétní konvoj vyráží v sobotu ráno," dodal Ondřej Kaša.