Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu na silný vítr pro Pardubický kraj. Výstraha platí od 19. listopadu 23 hodin do pátku 20. listopadu 8 hodin. V čerstvém západním proudění přejde v noci na pátek a v pátek ráno přes naše území frontální vlna a v jejím týlu k nám začne proudit chladný vzduch od severozápadu.

V noci ze čtvrtka 19. 11. na pátek 20. 11. bude na našem území od západu přechodně zesilovat vítr. Nárazy větru budou na frontě dosahovat rychlosti 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h), na hřebenech hor místy kolem 30 m/s (110 km/h). Na severu Čech a na jihovýchodě Moravy bude vítr slabší.

Frontální vlna přinese v pátek vydatnější déšť zejména do horských oblastí, nejvíce na Šumavu. V reakci na déšť očekáváme v horských oblastech vzestupy hladin řek, ale pravděpodobně bez dosažení SPA.
Déšť bude během pátečního dne v polohách nad 700 m přecházet do sněžení, v horských oblastech, zejména na jihozápadě, očekáváme první výraznější sněžení. Mokrý a těžký sníh může lámat větve.

Doporučení ke zmírnění následků silného větru:
- Vítr může způsobit lámání větví, ojediněle i pád stromů, je vhodné odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit stavební jeřáby apod.
- Při řízení auta jet maximálně opatrně. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Sledujte i dopravní zpravodajství.

HZS Pardubického kraje