Do druhého ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako je zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, se přihlásilo rekordních 78 přihlášených projektů z celé republiky. Nyní jejich autoři čekají na verdikt odborné poroty.

Z Pardubického kraje usiluje o ocenění revitalizace Zádolského potoka, který teče Opatovem v Čechách. „Projekt jsme navrhli, a nakonec i uskutečnili jako komplexní opatření v ekologicky cenném území Přírodní rezervace Králova zahrada. Zádolský potok a jeho přítok byl v minulosti nevhodně technicky upraven. Jejich přírodní, meandrující koryta byla napřímena a zahloubena, čímž došlo k omezení funkce okolní lesní nivy,” uvedl Jiří Kubíček z Lesů ČR.

Na řešení blízká přírodě vsadili i autoři školicího střediska Akademie Libchavy ve stejnojmenné obci poblíž Ústí nad Orlicí. „Jedná se o kreativní stavby, vybudované v souladu s přírodou, která nemá vědomý koncept. Vše zde vznikalo intuitivně. Důležité bylo a je, aby zde proudilo světlo a energie, aby se každý mohl uvolnit a otevřít svému dalšímu rozvoji,” přiblížila filozofii místa Denisa Štěpánková, která komplex do soutěže přihlásila.

Mezi dalšími adaptačními nápady z Pardubického kraje pak je také pasivní Depozitář pro Východočeské muzeum v Pardubicích nebo počin adaptace borových porostů na sucho v Újezdu u Chocně.

Porota složená z klimatologů, ekologů a dalších odborníků vybere finalisty, kteří postoupí do letního hlasování o cenu sympatie, a také vítěze jednotlivých kategorií. Členové poroty před vyhlášením některé projekty navíc navštíví osobně. Vítězové si svá ocenění převezmou 4. listopadu na celostátní konferenci věnované adaptačním opatřením v Praze.

Mládež vychovávají téměř půl století
Mládež vychovávají téměř půl století