Jak má vypadat správný kominík
Správně nakreslený kominík musí být v kominické černé uniformě, bílé čepici a musí být vyzbrojen kominickou štětkou. Jen tak mohl být do rekordu uznán.

Čtyři stovky kominíků a jeden k tomu navíc. To je nový český rekord v počtu nakreslených kominíků.

„Potvrzuji, že čtyři sta a jeden obrázek kominíků jsou v pořádku a mohou být uznány jako rekord," uvedl Tomáš Hrábek, zástupce Agentury Dobrý den z Pelhřimova, která shromažďuje všechna česká nej.  „Křičeňský rekord se na našich stránkách objeví do čtrnácti dnů a později také v připravované knize českých rekordů," nechal se slyšet Tomáš Hrábek.

Původně však o snahu o rekord ani nešlo. „Na nápad s kominíky jsme přišli v půli ledna a bylo to velkou oklikou. Našemu šestiletému Martinovi přinesl pod stromeček Ježíšek loutku babičky a kominíka a syn chtěl s loutkami udělat pro děti divadlo. Ta myšlenka se postupně rozšiřovala, až jsem si řekl proč ne a zkusili jsme k tomu rovnou udělat i rekord," popsal Pavel Ježek, starosta a zároveň organizátor kominického rekordu.
S malováním takového množství obrázků pochopitelně nepomáhali jen místní.

Pomohli školáci

„Oslovili jsme základní školy v Rohovládově Bělé a Lázních Bohdanči a také mateřskou školu v Dolanech. Vyznamenali se ale místní. Rodina Vaníčkových a jejich známí třeba dali dohromady sto dvacet obrázků kominíků, což je podstatná část celého rekordu," vysvětlil Pavel Ježek.

Sobotní sčítání, ověřování a vyhlašování pak v Křični pojali jako kominické odpoledne. Pro děti, ale i rodiče byly připraveny kominické soutěže v malování kominíka v časovém limitu. Došlo i na slibovanou pohádku, která byla – jak jinak – také kominická.

Příště ve velkém?

„Největší zajímavostí je asi to, že jediný kominík tady u nás v Křični je asi ta naše loutka. Jinak nikdo z místních včetně mě nemá k tomuto řemeslu žádný vztah. Chtěl bych ale poděkovat všem, kteří se nechali pro tuto akci zblbnout  a pomohli nám vytvořit nový český rekord. Pokud do toho půjdeme třeba zase za rok, tak bych to rád zorganizoval ve velkém a oslovil základní školy v širokém okolí, ať to stojí za to," vzkázal starosta.
Z obrázků vzniklých pro rekord budete moci také vybrat ten nejlepší. Již brzy je najdete také na našem webu.