Jde o soutěž pod záštitou Pardubického kraje, díky které mohou lidé nejen vyhrát nové kolo nebo zájezd, ale hlavně poznávat krásy regionu – na bicyklu, pěšky, i na bruslích či koloběžkách.

„Po zkušenostech z minulých ročníků jsme vybrali ty nejoblíbenější trasy a přidali také některé nové, i tradiční účastníci se mají znovu na co těšit," řekl krajský radní René Živný k patnácti cyklotrasám, které se dostaly do letošní Vandrovní knížky. Tu si mohou turisté vyzvednout na všech informačních centrech nebo si ji stáhnout z internetu.

Na většině cyklotras jsou dvě místa, kde lze získat razítko do Vandrovní knížky, a to až do 16. října. „K zařazení do slosování o ceny je potřeba ulovit alespoň tři razítka ze tří cyklotras. Stačí absolvovat i jen část cyklotrasy a nezáleží na tom, jestli na kole, pěšky nebo jiným způsobem," uvedl Josef Rychter z Destinační společnosti Východní Čechy, která soutěž organizuje. Program Cyklopecek je doplněn o čtyři společné jízdy. První
z nich startuje tuto sobotu 
v 10 hodin od benzinky Albert za nádražím v Pardubicích.

Nenáročná trasa dovede účastníky až do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, kde na ně čeká odměna – bezplatná prohlídka opraveného hřebčína.

Mezi patnácti výlety si vyberou rodiny s dětmi i zkušení bikeři.

„Pro rodiny s menšími dětmi je ideální trasa z Pardubic na Kunětickou horu. Jede se mimo frekventované silnice, na cestě je Perníková chaloupka. Ale mysleli jsme i na zkušené cyklisty. Například česko-polská silniční, to je trasa dlouhá sto třináct kilometrů," poznamenal Josef Rychter.

Pro malé i velké milovníky terénů jsou zase určeny Skalní a Sloní trail v Dolní Moravě.