„Rada schválila přistoupení města do svazku obcí, který byl založen k účelu stavby zmiňované cyklostezky. Pravě tento svazek bude žadatelem pro dotace od Státního fondu dopravní infrastruktury,” uvedl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich a dodal, že se v současné době aktualizuje dokumentace pro územní rozhodnutí.

Stezka Mechu a perníku povede z Hradce Králové přes Vysokou nad Labem, Bukovinu, Dříteč, Němčice, Ráby a Staré Hradiště až do Pardubic. V současné době v dotčených obcích probíhá hlasování v zastupitelstvech o vstupu do svazku obcí. Například ve Vysoké nad Labem zástupci obce návrh odsouhlasili.

Stezka bude sloužit nejen k rekreační jízdě, ale využijí ji také lidé při cestě do zaměstnání. „Z pohledu obce bude cyklostezka úžasná, protože dojet bezpečně do Hradce a zpět po silnici je adrenalinový sport hraničící s velkou odvahou,“ uvedl starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák.

Předběžně se počítá s tím, že stavba téměř devatenáct kilometrů dlouhé cyklostezky, která se pod Kunětickou horou napojí na stávající trasu, by měla stát 130 až 140 milionů korun.

„Jsou to zatím opravdu jen předběžně odhadnuté náklady. Předpokládáme, že se sníží, až vyhlásíme výběrové řízení na firmu, která stavbu zajistí,“ uvedl Deníku Jindřich Vedlich.