V rámci pilotního projektu ministerstva vnitra vznikly a stále vznikají po celé České republice terminály Czech Point (Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál).


Právě tento terminál začal v Pardubicích fungovat již v loňském roce, v tom letošním se však již počet dalších kontaktních míst ještě rozšířil. Od minulého měsíce je jedno z nich možné navštívit také ve strategicky výhodném místě nedaleko Zelené brány – v informačním středisku Pardubice Region Tourism (na snímku). Další přepážky Czech Point jsou na malých radnicích sedmi městských obvodů z celkových osmi. „Funguje to bez problémů, lidé se sem naučili chodit,“ řekl Deníku starosta městského obvodu V Jaroslav Kňava. Podle něj počet lidí, kteří v jejich obvodu vyhledávají službu Czech Point, stoupá. Do současné doby prý již přesáhl stovku. Czech Point je umístěn na podatelně úřadu a obsluhuje jej jeden člověk.

Pardubický magistrát přistoupil od prvního března ke snížení správních poplatků za vydávání výpisů z informačních systémů veřejné správy. První stránka výpisu stojí jako dříve sto korun, cena za další byla ale snížena z padesáti na dvacet korun. „Vznikl stav, kdy výpis poskytovaný Czech Pointem byl výrazně dražší, než výpis pořízený na katastrálním úřadu. Občan by určitě očekával, že za stejnou službu zaplatí všude stejně. Snížení ceny poplatku umožňuje zákon,“ vysvětlil tajemník pardubického magistrátu Martin Růžička.


Služby Czech Pointu mohou využít lidé také v nedalekém lázeňském městečku. O vydání ověřených výpisů mohou občané zažádat na Městském úřadě Lázně Bohdaneč. „V budově naší radnice tato služba funguje již několik týdnů a mohu říci, že se to již osvědčilo. Lidé si na to zvykají a chodí jich stále více. Zatím je nejvíc využíván výpis z rejstříku trestů,“ potvrdila Pardubickému deníku starostka Lázní Bohdanče Iveta Šimková. „Myslím, že pro naše občany je to velice dobrá věc. Už proto, že kvůli výpisům nemusejí dojíždět až do Pardubic,“ dodala. (Jan Šafář, Petr Doubrava)