Dabing street získala titul Komedie roku 2013, Cenu odborné i studentské poroty a ocenění za nejlepší mužský herecký výkon, které si vysloužil Martin Myšička. Pro pražské Dejvické divadlo ji napsal i zrežíroval PETR ZELENKA.

Co říkáte na letošní dominanci Dejvického divadla na Grand Festivalu smíchu? Získat hned čtyři ceny je jistě příjemné…
Jsem rád, a to i kvůli souboru, ale někdy mi to přijde až trochu moc. Dejvické divadlo má výbornou pověst, stojí se na něj fronty, ale někdy se může zdát, že je až přeceňované. Osobně ten pocit nemám, ale vím, že když se  například předávaly Ceny Alfréda Radoka, tak se říkalo, že Ivan Trojan je  Karlem Gottem českého divadla. Je potřeba, aby si herci stále drželi určitou svěžest, pokoru a aby byli z ocenění překvapení, což já teď třeba jsem. K práci v Dejvickém  divadle jsem se spíše nachomýtl, respektive mi bylo umožněno s nimi potřetí spolupracovat. To je jako když se napojíte na vlak, který pořád jede spanilou jízdou.

Ale bez vás by tato hra, jejíž jste autorem, nevznikla…
To je pravda, ale kdyby místo této hry vznikla jiná, jistě by byla také skvělá. Dejvické divadlo nemá slabé kusy. Rozhodně to není tak, že kdyby Dejvické divadlo nemělo mou hru, bylo by vyřízené.

Jak vůbec vznikl nápad propojit téma dabingu s alkoholem?

Dabing mě fascinuje dlouho. Lehký motiv byl již ve hře, kterou jsem napsal v roce 2004. Jmenovala se Odjezdy vlaků a herec si zde spletl divadlo s dabingem. A kombinace dabingu a alkoholismu? Jsou to dvě činnosti, ve kterých jsou Češi hodně dobří. Dabing je prostě výsadou takových služebných národů a my jsme toho klasickou ukázkou. Sloužíme (nejen) anglofonním národům tím, že dabujeme jejich veledíla.

Jak se díváte na úroveň českého dabingu?
Úroveň českého dabingu je různá podle toho, pro co vzniká, ale celkově je naprosto fenomenální. Narazil jsem na to, protože se má tato hra překládat do různých jazyků. Němci samozřejmě hned vědí, o co jde, mají s dabingem velké zkušenosti a všichni budou vědět, o co se jedná. Poláci říkají, že u nich je dabing v plenkách, dabují se tam hlavně dětské animované filmy, ale jinak nic moc. Anglie ani Amerika samozřejmě vůbec nevědí, co je to dabing. Myslím, že my a Němci jsme takovým královstvím dabingu.

Přežije podle vás český dabing?

Dabing přežije, ale budou si ho dělat lidé doma u počítače na jeden mikrofon. Když jsem studoval různé věci k této hře, například dabing animovaných filmů, tak jsem zjistil, že jsou často dabované amatéry někde v obýváku. Oni se u toho vyřádí, nic je to nestojí a je to perfektní, přestože  vzniká v domácích podmínkách.

Jak vnímáte myšlenku divadelního festivalu komedií, jakým je Grand Festival smíchu?
Je to výborné a záslužné, stejně jako všechny divadelní festivaly. Bohužel je drahé je organizovat.

Géniem smíchu je Jan Borna

Cenu Génia smíchu obdržel Jan BornaCenu Génia smíchu získal v pondělí večer ve Východočeském divadle na Galavečeru smíchu režisér Jan Borna. Akademie složená z kritiků, divadelních publicistů a teoretiků mu ji udělila za souvislou řadu režií skvělých představení a scénických kabaretů v Divadle v Dlouhé, s přihlédnutím k poslední inscenaci O líné babičce.

Kotník vydržel, a tak byl miláčkem publika

Poprvé stál ve svém rodném městě na jevišti Východočeského divadla. A hned z toho byl sukces jako hrom. Bouřlivý potlesk vestoje od diváků hned po představení ještě vyšperkovala jedna z cen na prestižní přehlídce nejlepších divadelních komedií – na Grand Festivalu smíchu. Představitel Truffaldina v inscenaci Moravského divadla Olomouc ROMAN VENCL se mohl při pondělním Galavečeru smíchu radovat právě z divácké ceny a ještě byl blízko k ocenění za nejlepší mužský herecký výkon přehlídky.

„Je to moc příjemný pocit. Divácká cena je z mého pohledu to nejcennější, co člověk může na této přehlídce komedií získat, i když i ceny odborné a studentské poroty mají samozřejmě váhu," nechala se slyšet jedna z hvězd letošního Grand Festivalu smíchu.
Roman Vencl„Říkal jsem si, že kdybychom v Pardubicích nedostali žádnou cenu, byl bych stejně šťastný. Děkovačka od diváků po našem olomouckém představení mě tak moc potěšila, že by mi nevadilo, kdybychom tu nic nevyhráli. Večer, kdy jsem poprvé vstoupil na pardubické profesionální jeviště, pro mě znamenal mnohem víc než samotné vyhlášení," přiznal v rozhovoru pro Deník Roman Vencl, který olomouckého Sluhu dokázal skvěle přizpůsobil pardubickým reáliím.

V dresu Aleše Píši

Na jevišti tak například kroužil na kolečkových bruslích v dresu pardubického hokejového obránce Aleše Píši.
„To byl momentální nápad. Věděl jsem, že na představení přijdou rodiče a vzpomněl jsem si, že mám doma pardubický hokejový dres z dob, kdy jsem chodil do ČEZ Areny často. Trochu jsem vyděsil naši dramaturgyni, která věděla, že mám problém s kotníkem a když jsem neplánovaně mířil na kolečkových bruslích do portálu pro dres, bála se, že nemohu dál pokračovat. Upřímně řečeno, před představením jsem měl trochu strach, abychom nemuseli diváky posílat domů. To bych se cítil hodně trapně, ale naštěstí kotník vydržel. Když zvládl tento nápor, myslím, že už snad vydrží cokoliv," pousmál se herec, který si svou pardubickou premiéru náležitě užil.
A zaplaťpánbůh si ji mírou vrchovatou užili také diváci, kteří se v hledišti báječně bavili jeho mistrovským hereckým výkonem.  

221 herců bavilo 7,5 tisíce diváků
Čtrnáctý ročník přehlídky nejlepších divadelních komedií, Grand Festivalu smíchu, nabídl celkem 29 představení na dvou scénách. Kromě Východočeského divadla se hrálo také na Malé scéně ve dvoře. „Na festivalu se představilo 221 herců, kteří dohromady bavili 7,5 tisíce diváků v hledišti po dobu 48 hodin," řekla moderátorka pondělního Galavečera smíchu, nejoblíbenější herečka Východočeského divadla, Petra Janečková.