„V úseku Janov – Opatovec je vykoupeno asi 60 až 70 procent pozemků. Jak stát nabízí osminásobek ceny, tak to funguje a lidé pozemky ochotně prodávají. Někdy na konci roku 2022 by se mohlo už začít stavět,“ informoval starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Úsek Janov - OpatovecÚsek Janov - OpatovecZdroj: ŘSD

S vedením Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zástupci Litomyšle, dotčených obcí a organizací probírají detaily stavby a shodují se, že ŘSD reaguje na všechny požadavky. „Větší debata byla ohledně vedení cest kolem dálnice, jde o obslužné a zemědělské komunikace, ale taky jsme našli kompromis,“ podotkl Brýdl.

Psali jsme dříve:

Plánovaný železniční most přes budoucí dálnici D35 u svitavského Lačnova. Bude se stavět dřív než samotná dálnice.
Dálnice D35 u Svitav bude až v roce 2025. Železniční most přes ni ale už za rok

Termíny se už rýsují

Jasněji je i v termínech zahájení stavby jednotlivých úseků D35. „V úsecích Džbánov – Litomyšl a Litomyšl – Janov se má začít stavět už napřesrok. ŘSD počítá se zahájením prací v roce 2023. Hotovo má být v roce 2026 nebo 2027,“ řekl starosta.

V úseku Džbánov – Litomyšl bude postaveno zhruba 7,5 kilometru dálnice se sedmi mosty. V současné době je tady vykoupeno 22 procent pozemků a podepsáno 42 ze 196 smluv. Cena tohoto úseku bude zhruba 3,8 miliardy korun.

Úsek Džbánov - LitomyšlÚsek Džbánov - LitomyšlZdroj: ŘSD

V roce 2023 má odstartovat i výstavba úseku Litomyšl – Janov, který má zhruba 10,3 kilometru a sedm dálničních mostů. Odhadem vyjde stavba na 3,7 miliardy korun. Tady pokračují práce na projektové dokumentaci pro společné povolení stavby.

D35 je pro vládu priorita

V dohledné době dojde k výměně vlády. V souvislosti s dálnicí D35 se ale nic nemění. Budoucí ministr dopravy Martin Kupka už před několika dny uvedl, že D35 je jedna z hlavních priorit nové vlády. Klíčové je podle něj pohnout s dálnicí D35, dokončit D1 a také Pražský okruh.