Zaměstnanci jednoho z největších průmyslových podniků ve městě procházejí hromadným vyšetřením. Ve Foxconnu se totiž nedávno objevily další případy tuberkulózy.


„V současné době je s tuberkulózou v léčebně hospitalizováno celkem šest osob. Dva muži mají otevřenou, tedy tu nebezpečnou formu,“ uvedla Inna Valentová, vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje.

Nemocní jsou údajně z jedné ubytovny

Podle našich informací všech šest nakažených pochází z jedné ubytovny. První čtyři zaměstnanci, všichni mongolské národnosti, zde spolu také bydleli v jedné místnosti. Další dvě ženy se pak s největší pravděpodobností nakazily právě od nich.

„Největší riziko nákazy hrozí lidem, kteří jsou v pravidelném kontaktu s nakaženým. Tedy osobám z rodiny či ze společné domácnosti. Ne všechny formy tuberkulózy jsou také přenosné. Pokud ale k nakažení dojde, vždy se hledá konkrétní zdroj nákazy a prověří se i lidé z jeho okolí,“ uvedla Valentová.
I když se nejedná o velký nárůst onemocnění, hygienici přiznávají, že ve Foxconnu taková situace nastala poprvé. Firma dokonce přikročila i k opatření, které spočívá v testování stávajících i nových zaměstnanců nad rámec zákona. Vyšetření na tuberkulózu totiž zákon ukládá jen u žadatelů o azyl, nikoliv u dělníků s pracovním povolením.

„K dnešnímu dni má ve firmě Foxconn povolení k práci celkem 1555 osob, z toho 189 z nich má povolení přes personální agentury, ostatní povolení jsou vydána přímo pro práci u zaměstnavatele Foxconn,“ informoval Pardubický deník Petr Klimp, ředitel Úřadu práce v Pardubicích.

Pardubický deník se na problémy s tuberkulózou zeptal i přímo tiskové mluvčí počítačového gigantu. „Firma po prvních případech přijala opatření spočívající v zajištění vyšetření všech zaměstnanců z rizikových oblastí. Skutečně tak mohu potvrdit, že prostřednictvím těchto vyšetření bylo zjištěno několik dalších případů,“ uvedla Petra Kubátová. To nám potvrdili i někteří zaměstnanci, kteří jsou s cizinci v každodenním kontaktu. „Mongolců už tady teď naštěstí moc není. Myslím si, že je sem už nepřijímají. Nová várka cizinců teď přijela z Vietnamu,“ řekl Pardubickému deníku 40letý muž, který nechtěl být jmenován. Podle něj se ve firmě mluví o značném nárůstu této nemoci. „Je jasné, že to nebude všechno pravda, ale na druhou stranu to tady jednou bylo a my se bojíme. Chceme, aby nám firma dala nějaké záruky, že se nemáme čeho bát,“ dodal zaměstnanec.

S negramotnými zaměstnanci se prý již počítačová firma nedávno rozloučila. „To je pravda. Hodně Bulharů a Rumunů, aspoň těch, co neumějí číst, psát a nemají základní hygienické návyky, už tady není,“ potvrdil Pardubickému deníku další z tamních pracovníků.

(Jan Šafář, Jiří Sejkora)