Trasa, po které jezdí vozidla a napojují se na nový úsek dálnice Opatovice - Časy, vede kolem obce Čeperka. Dálnice je na vysokém náspu, auta tak jezdí nad úrovní obce a hluk se více šíří. Řidiči se právě na úrovni Čeperky napojují přes křižovatku na dálnici, která vede přes Opatovice do Časů a v budoucnu spojí Čechy a Moravu.

„Hluk z dálnice D35 je nyní intenzivnější. Obec si na své náklady nechala vyhotovit hlukové měření v loňském roce a budeme požadovat nové měření hluku u D35 po zprovoznění úseku Opatovice nad Labem – Časy,“ řekla starostka Čeperky Kristina Vosáhlová. V případě, že bude hluk vyšší než povolený limit, bude obec požadovat po ŘSD protihlukové stěny směrem k obci.

Problémy s hlukem a silným tranzitem trápí i obce, které leží na přivaděčích k dálnici:

Po otevření nového úseku dálnice D35 se náhle výrazně zvýšil provoz na silnici I/36 v obci Horní Ředice na Pardubicku. Projíždí tu velké množství aut a kamionů a často velmi vysokou rychlostí.
Horní Ředice trápí po otevření nového úseku dálnice D35 hustý provoz a hluk

Poslední měření proběhlo v době, kdy po novém dálničním úseku ještě řidiči nejezdili. Tehdy se výsledky vešly do limitů. Od prosince, kdy byl nový dálniční úsek otevřen, se množství projíždějících aut zvýšilo. Dá se tedy předpokládat, že s přibývajícími auty se zvýšila i hladina hluku. ŘSD už nové měření hluku přislíbilo.

Čeperka je doslova obklíčená hned třemi dálnicemi:

Čeperka je doslova obklíčená hned třemi dálnicemiČeperka je doslova obklíčená hned třemi dálnicemiZdroj: mapy.cz

„Měření hluku u obce Čeperka proběhne během letních měsíců. O přesném termínu budou v dostatečném předstihu informováni zástupci obce,“ informovala mluvčí ŘSD Petra Drkulová.

Obyvatelé Čeperky se také obávají, že až bude dálnice D35 zcela hotová, bude ji využívat více řidičů mířících směrem na Moravu. Do konce letošního roku má být hotov další úsek z Časů do Ostrova. Ten ŘSD plánuje otevřít už v prosinci tohoto roku. Pak se práce přesunou na úsek mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem.

Psali jsme také:

Hustý provoz v obci Vysoká u Holic.
Vysokou u Holic trápí po otevření D35 hustý provoz. Děti chodí jen s doprovodem

Obec Čeperka není na Pardubicka jediná, kterou trápí hluk z nové dálnice D35. Podobný problém řeší i obec Borek. „Při měření za deset minut projelo 104 aut. Vychází to asi na čtyři tisíce aut denně. A má jich jezdit 30 tisíc, až bude celá dálnice otevřená,“ uvedla starostka Borku Jana Bednářová.

ŘSD si zatím nechává čas na prošetření hlukového znečištění, protože stavba stále probíhá. Se zvýšeným hlukem ale dopředu počítali.

Dálnice D35 otevřela další kilometry. Uleví se Hradci i Pardubicím
Po postavení dálnice D35 sice v Borku ubyla doprava, ale zvýšil se hluk

„Součástí schvalovacího procesu bylo zpracování hlukové studie, která zahrnovala všechny dotčené obce v okolí dálnice. Na základě výsledků studie byly na této stavbě rozmístěny protihlukové stěny,“ sdělila Drkulová a dodala, že pokud bude hluk nad limitem, určitě s tím budou něco dělat.

Obyvatelé si ale stěžují, že i protihlukové stěny jsou nedostatečné. „Jsem rozčarovaná z toho, jak je to slyšet. A to zatím jezdí málo aut,“ uvedla obyvatelka Borku Jaroslava Zelinková s tím, že auta slyší i přes zavřené okno.