Desítky tisíc návštěvníků se ročně vydají do labyrintu gotických zdí Kunětické hory. Část prostor hradu ale stále čeká na svou rekonstrukci a potrvá ještě několik let, než se do těchto míst bude moci vydat také veřejnost. Kdy to bude? Jak už to v podobných případech bývá, vše závisí na penězích.

Voda i kanalizace

„V loňském roce jsme zahájili dlouho odkládanou rekonstrukci bývalé restaurace na Kunětické hoře. Vloni se prostavěly zhruba čtyři miliony korun a byl to rok mimořádně úspěšný, neboť došlo na vybudování nových inženýrských sítí. Takže na Kunětickou horu byla přivedena konečně pitná voda, bylo postaveno odpadové hospodářství včetně čističky odpadních vod,“ vrací se k loňské sezoně kastelán hradu Miloš Jiroušek. V letošním roce se ale podle něj celá rekonstrukce poněkud zabrzdila. „Získali jsme z Programu záchrany architektonického dědictví pouze jeden milion korun, ale už v těchto dnech máme příslib na dodatečný příspěvek pro opravy hradu z ministerstva kultury. A věřím, že příští rok dostaneme na počátku roku větší příspěvek tak, aby práce mohly pokračovat rychlejším tempem než v letošním roce.“

Kdy by se tedy hradní restaurace mohla opět otevřít? Mnozí dříve narození ji ještě pamatují v provozu. „Na to se nedá odpovědět. Rozpočet je vysoký. Já bych byl spokojen, kdyby to bylo v řádu pěti až osmi let, protože jde o investici kolem čtyřiceti milionů korun. A na objekty se ročně dostává po celé republice maximální částka kolem tří a půl a až pěti milionů korun ročně,“ říká kastelán. „Z toho musíme chtě nechtě vycházet.“ Získat peníze z jiných zdrojů je podle Miloše Jirouška velmi složité. Kunětická hora je v majetku státu a patří pod Památkový ústav a ministerstvo kultury. Například Pardubický kraj se staví k financování státních objektů rezervovaně, což ale kastelán chápe. „Mnohem větší problém vidím v tom, že státní hrady a zámky nemají přístup k evropským fondům. Protože rekonstrukce restaurace na Kunětické hoře, celého západního křídla, je v podstatě vzorovým projektem, který by úplně hravě uspěl mezi žadateli o evropské peníze. Bohužel, je to ta samá překážka, a to že financování oprav státního majetku by představovalo refundování peněz z Evropské unie do státního rozpočtu České republiky. A to se jim jeví jako nepřípustné,“ posteskl si hradní pán Miloš Jiroušek.