Letos při platbě daně z nemovitosti musí hlouběji do peněženky sáhnout například Pardubák Marcel Křivda, který za svůj 45metrový byt v SVJ vloni platil 748 korun. Letos už to bude 1346 korun „Štve mě to, ale zaplatit to stejně musím, takže nemá cenu se více rozčilovat,“ okomentoval svou situaci Křivda.

Daň z nemovitosti

Přiznání daně z nemovitosti, které je nutné podat do konce 31. ledna, se podle odhadu Finanční správy týká jen asi sta tisíce lidí. Přiznání budou muset podat například ti, kteří si v minulém roce pořídili nemovitost, nebo mají v katastru nemovitostí zapsanou nemovitost jako garáž, ale dosud ji přiznávali třeba jako příslušenství k rodinnému domu. Ostatním jejich výši vypočítá finanční úřad a složenky s částkou, kterou budou muset zaplatit, dostanou do schránky přibližně v dubnu. Daň pak budou muset zaplatit do 31. května.

Daň z nemovitosti se vypočítává z několika koeficientů, které násobí základní sazbu. Ta navíc v případě budovy obytného typu, mezi které se řadí rodinný dům, bytový dům nebo obytná část zemědělské usedlosti, stoupla za metr čtvereční ze 2 korun na 3,50. Jednou z položek, kterou se základní sazba násobí, je i místní koeficient, které si obce určují samy. Následně se hodnota násobí ještě koeficientem podle velikosti obce.

Výpočet daně je celkem složitý, Deník vám ale poradí, jak na to.

Na konci článku máme modelový příklad, podle něhož si vaší daň můžete jednoduše spočítat – stačí zadat velikost vašeho bytu nebo domu.

S místním koeficientem si obce mohou hýbat samy v rozmezí 1 až 5. Přestože se v Pardubicích místní koeficient nezměnil, poplatníci v roce 2024 uhradí daň z nemovitosti navýšenou právě o novou státní základní sazbu.

„Koeficienty daně z nemovitosti byly v Pardubicích upravovány naposledy v roce 2012. Místní koeficient je ve výši 2 a o jeho úpravě se v tuto chvíli neuvažuje,“ sdělil Radim Jelínek, mluvčí pardubického magistrátu.

Lidé si kvůli vládnímu balíčku ale stejně připlatí. Kolik to bude přímo v Pardubicích?

Platí velmi jednoduché pravidlo: Čím větší je byt nebo dům, tím je větší zvýšení. Daň z nemovitosti je totiž závislá na rozloze.

Daň z bytu o rozloze 50 plošných metrů tak Pardubáky vyjde na 1 495 korun, místo loňských 854 korun.

Konkrétní výměr daně z nemovitosti každému majiteli zašle finanční úřad během jarních měsíců. Lidé si daň mohou spočítat ale i sami.

V Pardubicích rostou byty, ale probíhá i rekonstrukce nádraží
Pardubice: Výjimka na trhu s byty. Developeři sází na Teslu, Pernerku i Palace

„Pokud poplatník nemá jinou změnu, například prodej či nákup nemovité věci v roce 2023, lze výši daně pro rok 2024 jednoduše odvodit od výše daně v roce 2023 tím, že daň za rok 2023 vynásobí číslem 1.8, neboť zjednodušeně lze konstatovat, že dochází k navýšení daně z nemovitých věcí z důvodu zvýšení sazeb daně o 80 procent,“ vysvětlila Ivana Wasserbauerová, mluvčí Finančního úřadu pro Pardubický kraj.

Proměna pardubické Tesly na videu:

Zdroj: VCES-Linkcity

V jiné situaci je například dvaatřicetiletý Marek, který si minulý rok na podzim koupil nový rodinný dům nedaleko Pardubic. V lednu na něj tak čekala nová povinnost - zaplatit daň z nemovitosti. Novela zákona o dani z nemovitosti letos navíc přinesla novinky, kvůli kterým řadě lidí nově vzniká povinnost platit daně za pozemky nebo budovy, za které dosud nic neplatili nebo platili jinou sazbu.

„O této povinnosti jsem samozřejmě věděl, kolik ale budu muset zaplatit jsem si musel zjistit. Naštěstí šlo všechno vyřídit online,“ popisuje nový majitel domu s tím, že za dům v Srchu se zastavěnou plochou 63 metrů čtverečních letos zaplatil 433 korun.

K částce ale musel připočítat ještě daň z pozemku, která ho vyšla na 288 korun. „Částka mě vlastně překvapila. Zaplatil jsem 721 korun, ale očekával jsem, že budu platit více,“ dodal mladý podnikatel.

Jak si vypočítat daň z nemovitosti v Pardubicích?

Modelový příklad pro byt 50 m2 v Pardubicích
1. Byt 50m2 v bytovém domě.
2. Základ daně: 50 x 1,22 to je 61 m2 (pokud je byt v SVJ)
3. Sazba daně: 3,50 Kč/m2 x koeficient podle počtu obyvatel(Pardubice mají koeficient 3,5) 3,5 = 12,25 Kč/m24. Daň = 61 x 12,25 = 747,25 Kč
5. Doplnění o místní koeficient: Pardubice mají 2
6. 747,25 x 2 = 1 494,5 Kč
7. Celková daň po úpravě místním koeficientem: 1 495 Kč
Byt 80 m2 v Pardubicích – 2 391,- korun

Rodinný dům v Pardubicích s jedním nadzemním podlažím a zastavěnou plochou 140 m2 – 4 185,- korun