Každý den se na českých silnicích stane nespočet dopravních nehod, lékaři provedou množství operací a potřebují k tomu krev. Ta by mohla být v budoucnu nedostatkovým zbožím, díky dárcům však zatím nechybí.

Začal jsem už na vojně, říká Martin

„Darovat krev jsem začal v době, kdy jsem byl na vojně. Přiznávám, že tenkrát to bylo z finančních důvodů. Vojenská pojišťovna dávala za odběr tři sta korun. Když jsem pak začal pracovat, dostával jsem na ten den, kdy jsem šel na odběr, den volna. Dneska to dělám hlavně z morálních důvodů a taky proto, že před několika lety jsem měl vážný úraz, při němž jsem já sám potřeboval krev ostatních. Takže teď chci tak nějak vrátit to, co jsem dostal,“ řekl našemu Deníku čtyřiatřicetiletý Martin z Pardubic.

„Nedávno jsem byl na odběru po jednašedesáté. Poslední tři roky daruji krevní plazmu, s tou chodím na odběr každých 28 dní. Když jsem daroval krev, chodil jsem každé tři měsíce. Moje manželka také chodila, každé čtyři měsíce. Teď už ale nemůže, protože je těhotná,“ konstatoval Martin.
Martin na závěr dodal, že se mu nelíbí přístup města Pardubice k dárcům. „V Hradci nebo třeba Praze jezdí dárci za určitý počet odběrů městskou hromadnou dopravou zadarmo. U nás nic takového není,“ vysvětlil dárce.

V Pardubickém kraji právě končí akce zaměřená na darování krve s názvem: Než odjedete na dovolenou, darujte krev. Ta probíhala od začátku června v celém Pardubickém kraji, kde jsou na mnoha místech vyvěšeny plakáty, které na akci upozorňují.

„V pořadí čtvrtá akce do nemocnic přivedla asi největší počet lidí. Darovat krev chodí nejen ti, kteří chodili už dříve, ale i mnoho nových dárců, z čehož máme největší radost. Například v Chrudimi přišlo darovat krev hned několik jednotek hasičů,“ uvedl autor projektu Tomáš Zdechovský.

Kdo miluje, ten daruje krev

V Pardubickém kraji proběhly od minulého roku celkem čtyři akce na podporu dárcovství krve. Vše odstartovala akce s názvem Týden pro život aneb daruj krev s KDU-ČSL, která se konala na začátku loňského září. Další akce nazvaná Kdo miluje, daruje krev byla v únoru a na ni navázala další: Zamilovaní – darujte krev v květnu. Jejich hlavním cílem bylo připomenout především mladým lidem důležitost spolupodílet se na záchraně lidských životů a získat takzvané prvodárce do registru dárců krve. Všechny akce byly velmi úspěšné. Jak říkají sami zaměstnanci nemocnic, krve není nikdy dostatek a je potřeba ji prostřednictvím dárcovství nemocnicím poskytovat.

„Nikdy nevíte, kdy se právě vy, vaše děti, příbuzní nebo přátelé dostanou do situace, kdy jim některý z dárců zachrání život,“ zdůraznila lékařka z úrazové chirurgie pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková.

(Monika Suchá)