Zhruba tři týdny potrvají opravy zborcené zdi kostela svatého Bartoloměje v Pardubicích. Zeď podemlela voda z Císařského náhonu a škody způsobila i dlouhá zima. „Náklady se odhadují na 374 tisíc korun,“ uvedl arciděkan římskokatolické farnosti Antonín Forbelský.

Stavební firma začala opravovat zeď tento týden. Musela vyčkat, až se oteplí, aby mimo jiné mohla odčerpat vodu z náhonu a postavit lešení. Zeď se zřítila před několika měsíci. Poškozených je asi osm metrů čtverečních. Zeď je sice nosná, ale statiku objektu to neohrožuje.
„Do zákristie je snížený terén. Voda, co tam natekla, opakovaně zmrzla a roztála. Tento proces se opakoval asi třikrát a zeď to nevydržela a zbortila se. Stavební dělnicí tam musejí dát drenáž, postavit betonový základ a malé pilíře, které podepřou zeď,“ vysvětlila Helena Kosová z arciděkanství.

Město pomůže

Z celkové částky přispěje na opravy 100 tisíc korun farnost, 80 tisíc korun dá ministerstvo kultury a zbytek, tedy více než polovinu nákladů, zaplatí město. Dotaci v květnu odsouhlasili zastupitelé.

Současnou podobu kostela svatého Bartoloměje nechal postavit Vilém z Pernštejna. Poškozená zeď pochází až z 20. století, kdy se přistavovala zákristie. U kostela je zrušený náhon, který sloužil jako zdroj užitkové vody růmyslovým podnikům. Císařský náhon patří městu a je součástí památkové zóny.

(zr, čtk)