Zdevastovanou ulici chce město opravit, akce má vyjít na 38 milionů korun a měla by být hotová do konce příštího roku. Nyní radnice chystá výběrové řízení na zhotovitele.

„Rekonstrukce je komplikovanější v tom, že kvůli zachování obslužnosti průmyslové zóny nelze Dělnickou ulici po dobu stavby uzavřít, práce proto budou prováděny za částečného provozu,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát (ANO).

Během dvanácti měsíců bude zrekonstruována silnice v úseku od Průmyslové po Holandskou ulici a ulice K Silu od Průmyslové po Dělnickou ulici, včetně části stezky pro chodce a cyklisty. Dojde i k opravě pěti autobusových zastávek, chodníků a veřejného osvětlení.

„Rozpočtová cena celé stavby je zhruba 38 milionů korun. Předběžně máme dohodnutou dotaci z Ministerstva průmyslu a obchodu ve výši 31 milionů korun,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

Podle náměstka primátora Petra Kvaše (ODS) musí být oprava hotová do prosince 2020, aby město mohlo čerpat dotaci. „Pokud silnici neopravíme z dotačních peněz, už ji nemusíme opravit vůbec,“ konstatoval Kvaš.

Starý problém

Zastupitel za KSČM Václav Snopek upozornil, že se jedná o problém starý 12 let. „Stále jsme to odkládali. Silnice je velmi rozbitá a mnoho let jsme o opravu usilovali. Teď se nabízí šance získat dotaci. Taková příležitost se nebude hned tak opakovat,“ popsal.

Celkem bude zrekonstruováno více než 1200 metrů komunikací, které dostanou živičný povrch, na chodníky bude položena zámková dlažba a zálivy zastávek městské hromadné dopravy budou vydlážděny žulovými kostkami. „Do chodníků a zastávek budou zabudovány prvky umožňující užívání osobami s omezenou schopností orientace a pohybu,“ dodala Dvořáčková.

Stavební práce budou podle projektu rozděleny do čtyř etap. Zvlášť se bude rekonstruovat levý a zvlášť pravý jízdní pruh v Dělnické ulici tak, aby po celou dobu výstavby byla zajištěna obslužnosti firem v lokalitě i vjezdu vozidel integrovaného záchranného systému.

Chyběly podklady

Město má hotový projekt, rozpočet stavby, stavební povolení i vyčleněné peníze na její realizaci. Zastupitelé napříč politickým spektrem se shodují, že rekonstrukce takto vytížené silnice je nezbytná. Podle Jakuba Kutílka (Zelení, za Piráty) však politici nedostali dostatečné podklady. „Máme stavební povolení, ale před rozhodováním dostanu jenom jeden list A4 a neobdržím výkres. Je to v kontrastu s tím, jak je tato akce rozjetá,“ uvedl.