V pardubickém okrese klesla v květnu míra nezaměstnanosti na 3,1 procenta. Počet uchazečů v evidenci se tak snížil o 125 osob oproti dubnu.
V současné době má zájem o získání práce v pardubickém okrese 3005 lidí. Z toho tvoří více než 50 procent ženy. Dělníci představují 62,1 procenta ze všech uchazečů.

Na konci května bylo evidováno na poptávkové straně trhu práce celkem 5543 volných pracovních míst. Z toho 4598 volných míst bylo určeno pro dělnické profese.

Nejznatelnější je nedostatek dělníků

Zaměstnavatelé postrádají instalatéry, elektrikáře, zedníky, truhláře, tesaře, svářeče, zámečníky a jiné.
Nedostatek dělníků potvrzují i některé stavební firmy v okrese. „Máme nedostatek zaměstnanců. Hlavně se to týká těch profesí, jako je zedník, tesař a podobně. Myslím, že problém je v tom, že se hodně staví a ve stavařině je málo lidí, kteří by tyto uchazeče školili,“ potvrdil jednatel jedné nejmenované pardubické stavební společnosti Jaroslav Novotný.

„Stavební řemesla už se nikdo neučí. Nedostatek zájemců samozřejmě máme. Chybí nám například zednící, zámečníci. Každý chce mít peníze a ne pracovat rukama. V posledních letech došlo k posunu, co se vyučení týče. Každý si raději udělá maturitu a pracovat se mu pak nechce,“ sdělil Deníku jednatel jedné stavební firmy, který nechtěl být jmenován.

S poklesem zájmu o studium učebních oborů ovšem nesouhlasí ředitel Střední odborné školy stavební (SOŠ) a Středního odborného učiliště stavebního a Učiliště Rybitví Jaroslav Pakosta. „Myslím, že se zájmem o studium učebních oborů to zatím není tak dramatické. Přibližně tolik dětí, co ukončuje studium, jich každoročně také přichází. Spíše se obávám příštích let,“ uvedl Pakosta.

„Hlavním důvodem je pokles demografické křivky a také to, že ve společnosti přežívá zkreslený náhled na řemeslnou práci. Na prvních pozicích jsou práce manažerů a podobně,“ doplnil ředitel SOŠ stavební Rybitví Jaroslav Pakosta.

Nezaměstnanost si sáhla na dno a bude hůř

Květnová míra nezaměstnanosti byla rekordně nízká. Dosáhla pouhých pěti procent. Celkem bez práce bylo 281 126 lidí, připočítají-li se matky na mateřské, lidé na rekvalifikaci, vězni apod., pak číslo dosáhne 302 507. Práceschopných Čechů je podle statistik přes pět milionů. Ekonomové ale varují, s dalším výrazným poklesem se můžeme nejspíše rozloučit.

Konec zlatých časů

„Prudké snižování se už pomalu stává minulostí. Tento trend končí. V příštím roce nečekáme výraznější pokles,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.
„V nejbližších měsících nás čeká stagnace. Nezaměstnanost se bude pohybovat kolem pěti procent, v závěru roku by mohlo dojít k sezonnímu poklesu, ale pak opět k vzestupu,“ uvedl Deníku.

Jeho slova potvrzuje Tomáš Vlk, analytik Patria Finance. Ten tvrdí, že zpomalování ekonomiky by mělo zapříčinit postupný nárůst počtu nezaměstnaných.
„Je tedy možné, že právě v květnu nezaměstnanost dosáhla svého dna. Čekáme, že v dalších měsících míra nezaměstnanosti zamíří zpět k šesti procentům. V příštím roce by se pak měla pohybovat nad touto hranicí,“ uvedl Tomáš Vlk.

Zrovna nejrůžověji to nevypadá ani s regiony, kde bývá tradičně nezaměstnanost nejvyšší. I když v celorepublikovém průměru na jedno volné pracovní místo připadají dva nezaměstnaní, například v Mostě, Děčíně či Jeseníku je to více než deset uchazečů.

Investoři totiž z drtivé většiny přicházejí do oblastí, kde je paradoxně nezaměstnanost nízká. Mezi vyvolené patří třeba střední či jižní Čechy. Zahraniční firmy totiž dávají přednost připraveným průmyslovým zónám a propracované infrastruktuře.

Určitou naději pro regiony s vyšší nezaměstnaností skýtají velké investice z posledních dvou let, jako je příchod automobilky Hyundai do Nošovic nebo příchod společnosti IPS Alpha a Hitachi do průmyslové zóny Triangle na Žatecku.

Rozdíly v regionech

„Rozdíly jsou ale tak velké, že se je zřejmě nikdy narovnat nepodaří. Převážná část nezaměstnaných v těchto okresech je bez práce dlouhodobě, mají nízkou kvalifikaci a jsou starší. Poptávka po těchto zaměstnancích většinou není tak vysoká,“ konstatuje Petr Dufek.

Poměrně nebezpečné je do budoucna i zaměření investorů, kteří z převážné většiny podnikají v automobilovém průmyslu či elektrotechnice. Zvláště pak automobilismus je velmi citlivý.

Negativně na něj mohou dopadnout třeba ceny ropy, které se v posledním půlroce vydaly strmě vzhůru.

Co se týče přílivu pracovní síly ze zahraničí, podle odborníků z něho nemusíme mít strach. Naopak, je to záchrana pro řadu odvětví, která by bez cizinců zkolabovala.

Jedná se například o stavebnictví, kde je v současnosti českých zedníků zoufalý nedostatek.

(Monika Suchá, Vojtěch Janda)