Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deml: Cesta zastupitelů do Madridu byla velká chyba

Pardubice /ROZHOVOR/ – Primátor Pardubic Jaroslav Deml není z kauzy výletu jeho stranických kolegů do Madridu nijak nadšen a považuje ji za velkou chybu. I díky ní ztrácíme rok před volbami politické body, říká primátor. A věří, že cesta tryskáčem na palubě s komunálními politiky a podnikateli bude mít dohru a nevyzní do ztracena.

30.10.2009 7
SDÍLEJ:

Jaroslav KňavaFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Starostové městských obvodů a současně zastupitelé města Milan Tichý a Jaroslav Kňava si minulý týden udělali rychlý výlet na fotbalové utkání Ligy mistrů do Madridu. A opět tím odstartovaly vlnu kritiky a pochybností, zda si to politik vůbec může ve svém postavení dovolit. Sám primátor označuje oba kolegy za slavíky z Madridu.

„Je to přízvisko, které jsem zaslechl, připadá mi to velmi vtipné. Já si rozhodně myslím, že ten výlet nebyl šťastný, zastupitelé, starostové pan Kňava a pan Tichý měli dopředu zvážit své kroky. Nebylo to prostě šťastné a takto by i reakce ze strany jednotlivých účastníků – a zejména pana Kňavy – na zastupitelstvu neměly probíhat,“ uvedl ve čtvrtek Jaroslav Deml na setkání s novináři.

Doklady o uhrazení částky sice primátor ze strany Jaroslava Kňavy viděl, ale v žádném případě to podle něj neřeší morální stránku věci.

„Říkal jsem to už v minulosti v jiných případech podobných výletů, že to není šťastné. Já sám bych to neudělal, pokud se tam neřeší záležitosti týkající se města, a to si myslím, že fotbalové utkání rozhodně není.“

Rok před komunálními volbami se Jaroslav Deml (dole na menším snímku) včera jasně vyslovil o tom, že by rád obhájil post primátora ještě na jedno funkční období. Otázkou však zůstává, nakolik podobné kauzy seberou občanským demokratům body. Že je ODS ztrácí, o tom primátor nepochybuje.

„Jednoznačně. Když slyším názory lidí, a to nejen blízkých ODS, a ohlasy, tak je to negativní. A já věřím, že k tomu vedení ODS, oblastní rada, případně oblastní sněm, který máme za nedlouhou, nějaké stanovisko zaujmou,“ předpokládá Deml.

Oblastní rada se sešla včera v podvečer a závěr debaty byl znám až po uzávěrce. K možnostem postupu stranického vedení v regionu a postihu aktérů madridského výletu se ale primátor vyjádřil již včera.

„Podle stanov, které má ODS, tak členy přijímá a vylučuje místní sdružení. Tento týden místní sdružení na Dukle proběhlo, nepadla tam zmínka o této cestě a celé záležitosti, takže zřejmě to členům místního sdružení nevadí. Jinak by se určitě zeptali. Co se týče odvolávání z rady, tak je to záležitost zastupitelstva,“ říká Jaroslav Deml, který nevylučuje, že může padnout návrh na odvolání Jaroslava Kňavy z Rady města Pardubic. „Každá spekulace se může proměnit v realitu a pokud to někdo navrhne, tak se tím musíme zabývat.“

Rozhovor pardubického primátora Jaroslava Demla o současném dění ve městě a v ODS

Jak vnímáte jako primátor současné kauzy – černou stavbu logistického centra, roli Pavla Béma a či nedávnou cestu zastupitelů tryskáčem do Madridu na fotbal? Cítíte se stále dobře?

Je to život, člověk se cítí takový, jaký život je. Určitě ze spousty věcí nemám radost. Co se týče kauzy D+D a jejího logistického centra, tak to bezpochyby není šťastná záležitost. Musíme to nějak vyřešit a já jen doufám, že stavební úřad, státní správa, se zachová tak, jak má.V tuto chvíli, pokud mám být konkrétní, tak zatím investor nesplnil všechny požadavky, nepředložil všechno, co je nezbytné k tomu, aby řízení o dodatečném povolení stavby mohlo pokračovat. Takže uvidíme, je to v podstatě procesní záležitost. Co se týče telefonátu Pavla Béma, to je spíše mediální kauza vyvolaná panem Petráněm, který zaslechl hovor. Já si myslím, že jsem jasně opakovaně říkal, jak do médií, tak do rozhlasu, že telefonoval, bavili jsme se, informoval se, podal jsem vysvětlení o celé té záležitosti. A on to pochopil a nelobboval.

Pojďme k tomu výletu, sám jste zastupitele, kteří na výletu byli, nazval slavíky z Madridu. Zdá se tedy, že asi nesouhlasíte s tím, že tam letěli?

Je to přízvisko, které jsem zaslechl, připadá mi to velmi vtipné. Já si rozhodně myslím, že ten výlet nebyl šťastný, zastupitelé, starostové pan Kňava a pan Tichý měli dopředu zvážit své kroky. Nebylo to prostě šťastné a takto by i reakce ze strany jednotlivých účastníků a zejména pana Kňavy na zastupitelstvu neměly probíhat.

Hovořil jste s nimi soukromě o této záležitosti?

Panu Tichému jsem volal, řekl mi, že je to jeho soukromá záležitost, že všechno může doložit. S panem Kňavou jsem hovořil v sobotu po tom výletu, v podstatě mi řekl to samé, že vše může doložit. To, co jsem měl možnost vidět za doklady, které mi ukázal před jednáním rady, fakturu, příkaz k úhradě z banky a potvrzení, že transakce proběhla, je taktická záležitost a pokud to někdo bude chtít zpochybňovat, tak samozřejmě může činit kroky, aby se to důkladně prověřilo. V tuto chvíli ale platí, že jsem viděl doklady, ale nehovoří to o morálním aspektu věci.

Může si politik sám zaplatit cestu soukromým tryskáčem a jet spolu se zástupci firem, kteří třeba pro radnici něco dělají?

Tak stává se to. Říkal jsem to už v minulosti v jiných případech podobných výletů, že to není šťastné. Já sám bych to neudělal, pokud se tam neřeší záležitosti týkající se města, a to si myslím, že fotbalové utkání rozhodně není.

Neztrácí tím pardubická ODS rok před komunálními volbami trošku body u veřejnosti?

Určitě. Jednoznačně. Když slyším názory lidí, a to nejen blízkých ODS, ale různých a slyším ohlasy, tak je to negativní. A já věřím, že k tomu vedení ODS, oblastní rada, případně oblastní sněm, který máme za nedlouhou, nějaké stanovisko zaujmou.

Máte na mysli i nějaké změny? Můžete i vy takového člena ODS vyloučit? Nebo takového radního odvolat, pokud si to odhlasujete? Byl by to důvod?

Dle stanov, které má ODS, tak členy přijímá a vylučuje místní sdružení. Tento týden místní sdružení na Dukle proběhlo, nepadla tam zmínka o této cestě, o této záležitosti, takže zřejmě to členům místního sdružení nevadí. Jinak by se určitě zeptali. Co se týče odvolávání z rady, tak je to záležitost zastupitelstva.

Myslíte si, že i to hrozí?

Každá spekulace se může proměnit v realitu a pokud to někdo navrhne, tak se tím musíme zabývat.

Autor: Petr Doubrava

30.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Zhruba třetina praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů dnes neotevřela své ordinace na protest proti nedostatku financí a proti zavedení elektronického receptu od příštího ledna. K akci se připojila i asi šestina lékáren.

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Obsah kapes zadrženého dealera.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Naši prvňáci ze Základní školy Dříteč

Pardubice - Každou středu pravidelně zveřejňujeme prvňáky z pardubického regionu.

Hasiči po nehodě chytali stovky litrů nafty

Ostřetín - Dopravní nehoda v Ostřetíně ohrožovala životní prostředí. Z nádrže nákladního vozu tekla nafta do potoka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení