Deml po třech týdnech: Snažíme se žít jako předtím

Před téměř třemi týdny předstoupil před novináře na mimořádné tiskovce primátor Pardubic Jaroslav Deml, aby jim osobně oznámil, že mu na dvorku jeho rodinného domu někdo úmyslně podpálil automobil. Pachatel žhářství stále nebyl dopaden a primátor se podle svých slov snaží žít jako předtím.

„Ne, ochranku nemám,“ říká na dotaz, zda se o jeho bezpečnost nestarají profesionálové. Pak ale dodává: „Nevím, bylo mi řečeno, že samozřejmě se ví o mém pohybu, že nemám mít strach o to, že by se mi mělo něco stát. Ale neznám způsob, jak je to zabezpečeno. Jezdím jako dříve autobusem, rovněž autem. Manželka si musela pořídit auto nejen pro svůj pohyb po městě, ale i starání se o babičku, která na tom není zdravotně nejlépe. Snažíme se žít normální život.“

O předchůdci Demla na postu pardubického primátora Jiřím Stříteském bylo všeobecně známo, že měl zbrojní průkaz a vlastnil střelnou zbraň. Jaroslav Deml ani po nepřímém útoku na svou rodinu, kdy by požár vozidla jeho ženy mohl ohrozit i sousedy v okolí na životech a zdraví, o podobné ochraně neuvažuje. Pistoli nemá ani si ji pořídit nehodlá. „I když se mi pistolky jako dítěti líbily, tak jsem o tom nikdy neuvažoval. Přiznám se, že ze zbraní mám trochu strach a snažil jsem se kontaktu s nimi i během vojenské služby co nejvíce vyhnout. Prostě nemám z toho dobrý pocit. Jsem člověk, který má rád jednání, porvat se názorově, ale nikoliv tahat zbraně. Ačkoli rozumím tomu, že zbraň proti násilí a proti zbrani se prostě použít musí,“ je přesvědčen primátor.

Kdo za dosud neobjasněným podpálením vozu stojí, nechává Jaroslav Deml na policii. „Veřejné zakázky ani opomíjené firmy to určitě nejsou, nevěřím tomu, ani to nemá souvislost s těmi případy, které tady byly,“ soudí. „ Nepřipouštím si, že bych mohl někoho podezírat. To bych se dostal do stavu, že bych nemohl věřit vůbec nikomu, protože funkce primátora je v tomto případě řekl bych nevděčná. Jak kdysi říkal Miloš Jakeš, že je jako kůl v plotě, tak primátor jako nejvýše postavený člověk je sám na své rozhodování, na svůj přístup k životu. Nechci vytvářet jakékoli názory na to, kdo to mohl být. Prostě žiju, žiju ve společnosti lidí, kde jsem nezaznamenal jakýkoli souhlasný ohlas, že by mi to někdo přál. Všichni mi vyjadřovali podporu a já jsem za to všem velmi vděčný. Je vidět, že naprostá většina lidí s tím nesouhlasí, berou to jako akt, který se nehodí do civilizované společnosti.

Policie nechce přiznat, zda primátora hlídá

Trochu džungli by mohly v těchto dnech připomínat Pardubice. Poté, co totiž v nedávné minulosti shořelo několik aut podnikatelů, došlo také na osobní vozidlo prvního muže Pardubic. Jaroslavu Demlovi někdo v pondělí ráno zapálil přímo v objektu jeho rodinného domku červený Volkswagen. Žháři nevadilo ani to, že vozidlo používá primátorova manželka.

Policie zatím žádné bližší informace nechce zveřejnit. Dokonce se nevyjádřila ani v tom smyslu, zda bude primátor Pardubic hlídán. „Z taktických důvodů se nebudeme k případným opatřením vyjadřovat,“ řekla našemu Deníku mluvčí pardubické policie Dana Hejkalová. Podle našich informací však k ochraně přeci jen dojde. „Mohu říci jen to, že celý případ momentálně šetříme pro poškozování cizí věci,“ dodala Hejkalová. Podle ní nyní policie prověřuje všechny možné verze, tedy i tu, měla–li akce politický motiv.

Zatím není jasné ani to, jestli předešlé zapálené vozy nějak souvisí s hořícím vozem primátora Demla. „Od ledna evidujeme již osmý případ, kdy se takto vzňalo auto. Zatím nemůžeme říct, zda to souvisí. Pouze jeden případ byl totiž objasněn. U všech ostatních zatím příčiny ani pachatele nemáme. Mohl to být trestný čin, ale také jen třeba nešťastná náhoda“ konstatovala pardubická policejní mluvčí, která se k majitelům těchto vozidel nevyjádřila. „Nevíme, jestli to byly vozy podnikatelů,“ mlžila policejní mluvčí. Přesto, že případ posledního žhářství ještě uzavřen nebyl, je již teď prokazatelně jasné, že šlo o trestný čin. Stotisícová škoda na vyhořelém vozidle Jaroslava Demla zaokrouhlila celkovou škodu na všech zapálených vozech na částku dva a půl milionu korun.

Primátoru Demlovi shořel vůz

Vpondělí nad ránem opět hořelo ve městě další auto. A co víc, jednalo se o vůz pardubického primátora Jaroslava Demla, kterému dosud neznámý pachatel zapálil auto přímo na jeho oploceném pozemku před rodinným domem na Dubině. Deml nevylučuje, že šlo o nepřímý útok na jeho osobu a funkci, kterou vykonává. Podezření na konkrétní osoby ale nemá.

K požáru červeného Volkswagenu Polo došlo v pondělí mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní. Plameny zevnitř zničené auto nyní zkoumají policisté. K požáru nechal Jaroslav Deml včera odpoledne svolat mimořádnou tiskovou konferenci s odůvodněním, že jde o příliš závažnou věc. Na ní se dostavil přímo od policejních vyšetřovatelů. „Stala se – myslím – smutná, ale velmi vážná událost, která se dotkla – pokud odmyslím svou osobu – mé rodiny a nejbližších sousedů,“ řekl emotivně primátor ve své kanceláři, která byla zaplněna novináři. „Podle všech indicií, které jsem měl zatím možnost vidět, šlo o úmyslný čin. Určitě to mělo svého pachatele, nebyla to v žádném případě věc samovolná.“ Událost začala podle primátora tlumeným úderem, která jej probudila.

Když začal pátrat po její příčině, našel již hořící vůz. Rána probudila i sousedy, kteří pomohli primátorovi automobil uhasit ještě před příjezdem hasičů. „Uhasili jsme ho včas, auto mělo plnou nádrž,“ nechce domýšlet možné následky případného výbuchu.

Podle primátora jde o první případ obdobného žhářství v jeho okolí. Policisté ale již vyšetřují několik obdobných případů, kdy v poslední době v Pardubicích hořela auta zdejších podnikatelů. Primátor podle svých slov však s těmito lidmi nemá nic společného.
Vyšetřovatelé mají nyní k dispozici záznam z digitální kamery, která je umístěna na primátorově objektu. Ačkoli s ní bylo před zapálením auta manipulováno, kamera může přeci jen policii napomoci dopadnout aktéry útoku.

„Bezesporu to mělo souvislost s mojí osobou,“ říká primátor, který však popírá, že by mu někdo předtím vážně vyhrožoval. „Samozřejmě jsou různé anonymy, které dostávám já nebo moje manželka, ale ty jsou naprosto banální a s tímto případem rozhodně žádnou souvislost nemají.“ Podle Demla tento čin posouvá Pardubice mimo civilizovaná města.

"Došlo k požáru auta, zda se jedná o technickou závadu nebo o něco jiné, se vyšetřuje. O útok v žádném případě nejde. Vůz je zatím registrovaný na firmu a paní Demlová jej zřejmě bude ještě kupovat," řekl ČTK operační důstojník pardubické policie.

Předchůdce pardubického primátora – Jiří Stříteský – považuje událost se zapálením auta Jaroslava Demla za obrovskou tragédii. „Jestliže se budou věci u nás řešit takovým způsobem, tak nevím, kam naše společnost spěje. I když jsou problémy, vše by se mělo řešit demokratickou cestou,“ míní senátor Jiří Stříteský. Sám za osm let, kdy stál v čele radnice, čelil anonymím slovním a písemným útokům. „Anonymy jsem dostával běžně každý týden,“ říká s tím, že fyzický útok ale nezaznamenal. Náhle si ale na jeden případ vzpomene. „Počkejte, někdo mi rozřízl pneumatiku u mého auta na dvoře radnice v době jednání rady. Nic jsem s tím ale nedělal.“

Má zapálení vozu politický motiv?

Pondělní žhářský útok na zaparkovaný automobil pardubického primátora s sebou přinesl řadu nejasností. Je možné předpokládat že v případě prvního muže města se jedná pouze o vyřizování osobních sporů, bez souvislosti s Demlovou politickou působností? Právě tato možnost se nabízí jako nejvíce pravděpodobná. Zeptali jsme se proto na tuto sledovanou kauzu, která v současné době hýbe celými Pardubicemi, několika obyvatel města.

Lucie Kuklová, studentka, 25 let

Vzhledem k jeho pozici primátora tu souvislost být může, ale i nemusí. Těch možností je tam určitě víc. O politiku se nezajímám, takže bych potřebovala znát více podrobností.

Jakub Dostál, obchodní zástupce, 20 let

Může v tom být obojí. Jestli je to odveta za nějakou věc, tak to těžko bude něco, co s politikou nesouvisí. Buď jak buď, být to moje auto, tak se asi pořádně naštvu.

Naďa Křížová, admin. pracovnice, 32 let

To vypálení auta mohl být osobní útok, ať už třeba přímo na něj, nebo to mohlo klidně být i na jeho manželku, těžko říct v tuhle chvíli. To teď musí vyšetřit policie.

Tereza Komárková, studentka, 18 let

Vypálení auta primátorovi politickou souvislost určitě má, tomu se asi nedá vyhnout. Mohlo by to být proto, že ho ve funkci primátora nemá někdo doopravdy rád.

Z HASIČSKÉHO ZÁCHRANNÉHO SBORU

ŠKODA BYLA PŘEDBĚŽNĚ VYČÍSLENA NA 170 TISÍC KORUN

Dne 11. června 2007 ve 3.55 hodin byl na operační a informační středisko hasičů oznámen požár osobního vozidla vBartoňově ulici vPardubicích. Ihned po příjezdu hasičů na místo bylo zjištěno, že hoří interiér vozidla Volkswagen Polo. Majitel automobilu se snažil požár uhasit sám. Hasiči pomocí vysokotlaku požár během 5 minut zlikvidovali, provedli ochlazení a odvětrání kabiny a motorového prostoru. Plameny poškodily celý interiér a střechu vozidla.Škoda byla předběžně vyčíslena na 170 tisíc korun. Na místě byli i hasičští vyšetřovatelé a ti potvrdili, že požár byl úmyslně založen. Celý případ nyní vyšetřuje Policie ČR.

Co dělat v případě požáru vozidla?

Náš Deník se obrátil na pardubické hasiče s otázkou, jak postupovat v případě, že k takové situaci dojde. Podle zkušeností hasičů právě v letních měsících dochází k vyššímu počtu takových událostí, právě vlivem vysokých teplot.

„Když dojde k úmyslnému zapálení vozidla, je většinou na opatření i zásah vlastní silou pozdě. Častější jsou spíše technické závady. Konkrétně třeba u vozidel Škoda 120 jde dost často o prasklý, nebo zpuchřelý palivový přívod v motorovém prostoru, ze kterého uniká palivo, které se pak vznítí. V případě, že dojde k požáru vozidla třeba za jízdy, je zapotřebí ihned vozidlo odstavit, třeba na kraji silnice, a neprodleně opustit. Z vozidla zachraňte, pokud je to možné, doklady a osobní věci. Kolem hořícího vozidla by se nemělo pohybovat víc lidí, než je nutné k hašení. To proto, aby nedošlo k dalším zbytečným úrazům, například ke smetení osob okolo jedoucím vozidlem,“ radí operační důstojník pardubických hasičů Lubomír Maceček.

Co se týče samotného hašení, vyplatí se mít v autě hasicí přístroj, kterým můžete včas předejít závažnějším škodám rozhodně lépe než s prázdnýma rukama. V případě, že hoří v motorovém prostoru vozidla, ale hasiči důrazně varují před otevřením kapoty. „Když otevřete kryt motoru, dostane oheň víc vzduchu a rozhoří se. Je proto lepší kapotu jen mírně nadzvihnout a hasit vzniklou škvírou,“ vysvětluje Maceček. K tolik obávaným výbuchům vozidel podle něj téměř nedochází, pokud se jedná jen o obyčejné vzplanutí nezaviněné dopravní nehodou. Zato často vybuchují pneumatiky, což byla nejspíše ta rána, která v pondělí ráno probudila primátora Demla.

I v případě, že požár není nad vaše síly, volejte hasiče. „Pojišťovna si totiž v případě požáru vozidla od nás vyžádá zprávu vyšetřovatele,“ dodává operační důstojník.