My chceme gympl! Hořice jdou do boje!

S podobnými hesly dorazily ve čtvrtek vlakem na jednání královéhradeckých krajských zastupitelů asi tři stovky demonstrantů, aby zabránily rušení čtyřletého stupně hořického gymnázia. Neuspěli. Zastupitelé návrh na zrušení záměru radních nepodpořili.

„Počty studentů na středních školách se snižují, v roce 2013 bude o 20 procent studentů méně než nyní, kraj na to musí reagovat,“ řekl hejtman kraje Lubomír Franc. Optimalizace sítě středních škol je podle něj nutná.

„Rozhodně s tím nesouhlasíme, jednání se nám nelíbilo, ale nevím, jestli budeme v protestech pokračovat,“ reagovala jedna ze studentek gymnázia Lenka Buštová.

Gymnázium a Střední odborná škola Hořice by podle rozhodnutí kraje v příštím školním roce již neměla otevřít první ročník čtyřletého gymnázia. Po jeho postupném zániku by na škole mělo zůstat jen osmileté gymnázium a obor sociálně správní.

Proti rušení části gymnázia demonstrovalo již 17. listopadu v Hořicích 400 lidí. Vedení školy argumentuje, že škola je naplněná a je o ni zájem, každá třída má v průměru 27 žáků. Ředitel školy na rozhodnutí kraje reagoval demisí.

Problém se přitom zdaleka netýká jen Hořic, nýbrž celých východních Čech. Jen v Královéhradeckém kraji by se od příštího školního roku nemělo na středních školách otevřít 17 tříd. Redukce se vedle Hořic týká dalších 15 škol.

V Pardubickém kraji je zatím útlum sítě středních škol zažehnán. Tady se školám protesty vyplatily, kraj z libozvučně znějící „optimalizace“ potichu couvá.

Hrozil tu zánik Střední odborné škole a Učilišti stavebnímu v Rybitví u Pardubic a Střední odborné škole technické v Litomyšli. Podobně tu nakonec pravděpodobně nebude snížen počet tříd na gymnáziích. S jejich řediteli se kraj ale dohodl na povinných přijímacích zkouškách, aby gymnázia byla opět výběrovými školami, a na stanovení minimálního počtu 22 žáků ve třídě.

„V případě, že dojde k nedodržení tohoto limitu ve dvou po sobě následujících školních rocích, nebude na dané škole v následujícím školním roce otevřen první ročník,“ řekl včera hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Některé zdejší školy však už letos první ročníky kvůli nízkému zájmu uchazečů neotevřely. Dokonce i na gymnázia se kvůli nedostatku zájemců berou žáci bez přijímacích zkoušek a úroveň vzdělání tak klesá. Na druhé straně se vedení obou východočeských krajů snaží stipendii podpořit technické obory na učilištích, která se potýkají s ještě masivnějším propadem počtu žáků.

(kim, čtk)