V neděli se i v okrese slavil tradiční svátek – Den matek. Maminky dostávaly nejčastěji květiny či další drobné dárky. „Manžel mi přinesl květinu,“ pochlubila se nám včera čtyřiapadesátiletá Květa z Pardubic.

U řady květinářství v krajském městě, které měly otevřeno, se v neděli a hlavně v dopoledních hodinách tvořily dokonce fronty. „Zájem je opravdu velký,“ potvrdila našemu Deníku jedna z prodavaček.

„To já jsem to vyřešil jinak. Mamka má ráda čokoládu, tak jsem jí koupil pořádnou bonboniéru,“ vysoukal ze sebe třináctiletý Martin.

Slavili i lidovci

Svátku matek se rozhodla využít i KDU–ČSL. Například v Přelouči jej ale rozšířila na Den pro rodinu, který se na Masarykově náměstí konal už po čtvrté. „Maminku máme každý jen jednu a právě ona je jediná, která nás vždy nesobecky milovala. Proto ctěme ženy a oslavujme matky,“ vyzdvihl význam Dne matek vicehejtman Pardubického kraje a lídr Koalice pro Pardubický kraj Roman Línek, podle něhož je Den matek svátkem s dlouholetou tradicí, který nám má připomenout, co pro nás naše maminky znamenají.

První zmínky o Svátku matek sahají do Anglie 16. století. Tehdy se tomuto dni říkalo Mateřská neděle nebo Neděle matek. Ve Spojených státech poprvé Den matek navrhla v roce 1872 Julia Ward Howeová a věnovala tento den míru.

V Československu prosadila svátek předsedkyně Československého červeného kříže Alice Masaryková. V roce 1914 byl Den matek prohlášen oficiálně za národní svátek – den veřejného vyjádření lásky a úcty matkám. Druhou květnovou neděli matky nepracovaly, nevařily a neuklízely.