Krajské město se připojilo již popáté k mezinárodnímu svátku Dne Země.

Oslava na náměstí

Pernštýnské náměstí na jeden den ožilo oslavou naší planety. Zábavný program plný soutěží si užívaly především děti z pardubických základních a mateřských škol.

Společně poznávaly přírodu, malovaly velký obraz planety a nezapomněly Zemi napsat také nejrůznější přání k jejímu svátku.

Pestré menu plné poznávacích soutěží a kulturních vystoupení místních školáků si pro všechny návštěvníky připravila Koalice nevládek Pardubicka spolu s dalšími třiceti neziskovými organizacemi z celého Pardubického kraje.

Spolupořadatelem oslavy bylo také informační centrum Europe Direct a Pardubický kraj. „Jsem velmi rád, že můžeme již pátým rokem slavit Den Země. Je to i svátek neziskových organizací, myslím, že vše do sebe velmi pěkně zapadá. Smyslem Dne Země je připomenutí myšlenky ohleduplnosti k životnímu prostředí, jehož jsme samozřejmě i my, lidé, součástí. Měli bychom proto být ohleduplní i mezi sebou. Právě to odráží činnost neziskových organizací, které pracují pro druhé, dokáží naslouchat potřebným a jsou tak inspirací ostatním," vysekl poklonu neziskovkám Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.

Nad Dnem Země převzala záštitu také pardubická senátorka a ředitelka Základní a Praktické školy Svítání Miluše Horská. „Když člověk přišel na náměstí, tak viděl velké mraveniště, které už od rána žilo. Děti i dospělí se zde při plnění úkolů seznamovaly s činností neziskovek. Je tedy dobře, že neziskový sektor dokáže být také vidět a uspořádat pro všechny tuto skvělou oslavu Dne Země," ocenila smysl setkání místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

Malování obrazu

Zpestřením celého dne bylo malování společného obrazu planety Země. Do něj se zapojila většina dětí, které tuto akci navštívily.

Díky nápadu Koalice nevládek Pardubicka a organizace CEDR Pardubice vzniklo unikátní plastické umělecké dílo, které nyní čeká pouze na vhodné místo k vystavení před veřejností.

Letošní oslava Dne Země byla zároveň i veřejnou sbírkou šatstva pro všechny potřebné, kterou zde díky Koalici nevládek Pardubicka uspořádala pardubická charita.

Na náměstí se tak na jeden den objevil speciální kontejner známý z pardubických ulic. „Oblastní charita Pardubice má ve městě rozmístěno deset červených kontejnerů na oblečení. Hlavními příjemci věcí z charitního sociálního šatníku jsou lidé ohrožení chudobou a sociálním vyloučením z Pardubic a okolí," sdělil Vojtěch Homolka z Oblastní charity Pardubice.

Všichni návštěvníci oslavy mohli naší Zemi napsat také přání do připravené kroniky. Přáli a děkovali především ti nejmenší. „Ať se ti zrodí hodně rostlinek, ať máš hodně síly a nejsi znečišťovaná, protože tě máme rádi," stálo v jednom z přání napsaném dětským krasopisem.

Slib od nejmenších

Děti k přání často přidaly i slib, že samy budou pomáhat chránit přírodu. „Právě takový závazek by měl být společný nám všem," poznamenal PR manažer spolupořádající Koalice nevládek Pardubicka Michal Chlumský.

(pad)