Dnes ožije starobylé centrum Pardubic oslavou Dne Země. Zároveň se bude jednat o oslavu dobrovolnictví, neboť hlavní obsahovou náplň připravili především zástupci neziskových organizací věnujících se ochraně přírody.

Svůj podíl na akci ponesou též dobrovolníci z řad studentů Střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy z Chrudimi, kteří pomůžou s organizací environmentální soutěže.

„Akce bude rozdělena do dvou částí. V dopoledním bloku se uskuteční environmentální soutěž pro žáky základních škol a prezentace neziskových organizací, odpoledne budou moci občané zasednout ke kulatému stolu se zástupci ekologických organizací, Pardubického kraje, města nebo místních průmyslových podniků a diskutovat nad situací životního prostředí v našem kraji,“ uvedla pro náš Deník senátorka a předsedkyně správní rady občanského sdružení Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) Miluše Horská, které akci koordinuje.

Na programu se podílejí i podniky

„S námětem na přípravu Dne Země v Pardubicích ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi působícími v kraji přišel Tibor Schwarz z Českého svazu ochránců přírody, základní organizace Habrov, která je členem Koalice nevládek Pardubicka,“ vysvětlila Miluše Horská.

Na základě této hozené rukavice se KONEP ujal koordinace akce a připravil zajímavý program ve spolupráci s neziskovými organizacemi, Pardubickým krajem a zapojil též žáky škol nebo dokonce místní průmyslové podniky.

Nezastupitelná role neziskovek

„Nejedná se jen o osvětu v oblasti ekologického chování a životního prostředí, ale i o prezentaci neziskových organizací a dobrovolníků, kteří svou činností významně přispívají ke zlepšení životního prostředí ve svém okolí. Řada z nich se věnuje vzdělávání a práci s dětmi a mládeží, proto i v této oblasti má neziskový sektor nezastupitelnou roli,“ podotkl krajský radní zodpovědný za neziskový sektor Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj).