Emoce hradeckých fanoušků, zejména pak ve druhém poločase, musel nejdříve krotit hostující útočník Marek Kulič. Zlobil se na své příznivce, protože vhozenou dýmovnicí přerušili nadějnou akci hostujícího celku.

Podruhé krotili vlastní fanoušky dva hradečtí náhradníci nedlouho poté, co Hradec Králové vstřelil postupový gól. Do konce zápasu se už ale příznivci obou týmů vyvarovali dalších excesů a po finálním hvizdu rozhodčího mohli Hradečtí vyběhnout na trávník stadionu Pod Vinicí a slavit společně s hráči vytoužený postup.

Slavili s hráči

Přítomní policisté se jim nejdříve snažili zabránit v kontaktu s hráči, po zhodnocení situace ale nakonec hlouček slavících fanoušků a hráčů pouze obestoupili a nejspíše bránili případnému střetu s domácími fanoušky.

Před každým rizikovým fotbalovým zápasem panují obavy z pyrotechniky na stadionu. Taková dýmovnice dokáže utopit půlku hřiště v husté mlze. Fanouškům se obvykle i přes přísné bezpečnostní prohlídky podaří na stadion nějaké petardy a dýmovnice pronést.

K většímu ohňostroji se schylovalo i při východočeském derby. Zamezil tomu až zásah policistů, kteří včera před zápasem prohledali stadion Pod Vinicí a v sektoru hostů našli ukrytou pyrotechniku. Nakonec tak na hrací plochu dopadlo jen několik světlic, častěji přitom ze sektoru domácích. Od hostů zase občas létaly na plochu kelímky od piva.

ČTĚTE TAKÉ: Bosňan Halilovič jediným gólem v derby vystřelil Hradci první ligu!

Pořadatelé se také předem obávali pokřiků fanoušků obou táborů. Fotbalový svaz totiž vyhlásil v posledních měsících boj s vulgárními pokřiky, a tak není výjimkou, že jsou fotbalové zápasy přerušovány. „Stojíme jen o podporu slušnou, sportovní, zkrátka takovou, za kterou chodí naši hráči po utkání divákům děkovat," hlásil před zápasem sportovní manažer FK Pardubice Vít Zavřel.

Žádné přerušení

Tento požadavek nakonec příznivci Pardubic i Hradce dodrželi. Zápas nemusel být kvůli vulgaritám přerušen.

Hradečtí fanoušci se do Pardubic sjížděli různými vlaky, nebyl pro ně vyčleněn pouze jeden speciální vlak, jako tomu občas při fotbalových zápasech bývá. Několikačlenné skupinky fanoušků se do žádné konfrontace s příslušníky pořádkové jednotky nepouštěly.

„Situaci jsme monitorovali už na nádraží v Hradci Králové, abychom mohli pružně reagovat na vývoj situace. Před pardubickým nádražím pak byli policisté připraveni doprovázet hradecké fanoušky na stadion, pokud by si to situace vyžádala," vysvětlila bezpečnostní opatření krajská policejní mluvčí Jitka Vavřinová.

Malá vzdálenost mezi oběma krajskými městy způsobila, že mnoho fanoušků vyrazilo do Pardubic po vlastní ose a ve větším počtu se tak vlastně sešli až na stadionu. Nakonec jich Pod Vinicí bylo více než 500.

K jedinému většímu konfliktu došlo v pardubické restauraci Excalibur. Při zásahu byli zraněni tři policisté a zatčeno bylo deset fanoušků „votroků". „Nyní policisté shromažďují informace a zjišťují, zda došlo ke spáchání trestného činu," dodala Jitka Vavřinová. (dub, zlu)